Reklama

Jak usunąć plamy z kosmetyków?

Plamy z kosmetyków to jedne z najtrudniej zmywalnych plam. Przyzna to każda kobieta, która kiedykolwiek próbowała je usunąć. Te świeże czasami udaje się zmyć tylko wodą, ale z zaschniętymi bywa ciężej. Jak uratować ulubioną bluzkę lub ręcznik, gdy zostały zaplamione podkładem? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Reklama

Świeże plamy

Jeżeli plama jest świeża, należy tkaninę od razu zaprać. Najlepiej w mydle lub proszku do prania. W przypadku plam z tuszu do rzęs, potrzebny może być odplamiacz.

Mydło galasowe

Mydło galasowe doskonale sprawdza się w usuwaniu plam różnego rodzaju. Kupimy je w drogeriach, a także w sklepach oferujących naturalne preparaty do sprzątania. Wystarczy nanieść niewielką ilość na plamę, a następnie pozostawić na kilka minut. Na koniec zaprać wodą.

Plamy po kosmetykach na białym materiale

Trudność może sprawić usunięcie plam z kosmetyków na jasnych tkaninach. Jest na to jednak skuteczny sposób, a mianowicie soda oczyszczona. Wystarczy posypać plamę sodą, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zaprać w wodzie z proszkiem.

Płyn micelarny

Płyn micelarny doskonale sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju plam po kosmetykach. Możemy stosować go zarówno na świeże, jak i zaschnięte plamy. Wystarczy wylać płyn na plamę i pozostawić na określony czas w zależności od stopnia zabrudzenia. Jeśli jest to plama świeża, wystarczy kilkanaście minut. W przypadku zaschniętej plamy, możemy pozostawić płyn na materiale nawet na całą noc.

Plamy na bawełnie

Jeżeli kosmetyk wetrze się w tkaninę bawełnianą, lnianą lub wiskozę, plamę należy delikatnie namoczyć w alkoholu, a następnie wyprać. Przed nasączeniem tkaniny warto wykonać wcześniej próbę na małym skrawku, by sprawdzić, czy alkohol nie niszczy tkaniny.

Na resztki kosmetyków olejek eukaliptusowy

Jeśli na bluzce lub ręczniku zostanie niewielka ilość kosmetyku, z łatwością usuniemy ją olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy nalać na plamę kilka kropel, odczekać, a następnie spłukać go czystą wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama