Reklama

Jak usunąć plamy z ketchupu?

Ketchup, który jest genialnym dodatkiem do smakowitej pizzy, często zostawia po sobie trudne do usunięcia plamy na ubraniach, sofach bądź dywanach. Działać trzeba błyskawicznie, bo pomidorowy sos szybko wnika w strukturę tkaniny czy włókna i ciężko po nim zatrzeć ślady. Od czego najlepiej zacząć walkę z plamy po ketchupie? Jak postępować kroku po kroku? Dlaczego warto sięgnąć po ocet spirytusowy, kwas borowy bądź kwasek cytrynowy? Odpowiedź na te pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Usuń resztki po ketchupie

Jeśli plama po ketchupie pojawi się na ulubionej koszulce, spodniach czy bluzce, zwlekać nie warto. Najlepiej od razu usunąć pozostałości po pomidorowym sosie. Przy czym trzeba zrobić to tak, żeby dodatkowo nie wcierać ketchupu w tkaninę. Następnie warto odwrócić ubranie na lewą stronę i zmyć resztki po sosie pod bieżącą wodą. Kolejny krok to namaczanie zabrudzonej tkaniny. Do miski trzeba wlać chłodną wodę, dodać do niej odpowiednią ilość płynu do prania i umieścić w niej ubranie. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto wylać bezpośrednio na plamę po ketchupie płyn do mycia naczyń oraz płyn do prania. Po około trzydziestu minutach namaczania ubranie należy wypłukać w czystej wodzie, a następnie wyczyścić zaplamione miejsce miękką szmatką zamoczoną w occie spirytusowym i ponownie wypłukać ubranie. Ostatni krok to pranie zabrudzonej odzieży w pralce ustawionej na możliwe najwyższą, ale dostosowaną do rodzaju tkaniny temperaturę. Po wysuszeniu ubrania po plamach po ketchupie nie powinno być śladu.

Jak usunąć uporczywe plamy po ketchupie?

Jeżeli plamy po ketchupie są uporczywe, warto wykorzystać do walki z nimi rozcieńczony spirytus lub roztwór kwasu borowego. (Ten ostatni można zakupić w aptece). Obydwa środki doskonale sprawdzają się w starciu z trudnymi zabrudzeniami. Najlepiej nanieść je bezpośrednio na plamę po ketchupie i wyczyścić miękką szmatką. Dobre rezultaty w usuwaniu plam po ketchupie przynosi też kwasek cytrynowy. Wystarczy rozpuścić go w niewielkiej ilości w wodzie i wyczyścić nią zabrudzenie. Po namaczaniu w wodzie z dodatkiem płynu do prania i klasycznym praniu w pralce ubranie powinno prezentować się świetnie. (Zanim sięgnie się po wymienione środki, warto sprawdzić, jak zachowują się w reakcji z tkaniną. Najlepiej nanieść odrobinę na mało widoczne miejsce).

Jak usunąć plamy po ketchupie z dywanu ?

Gdy uporczywa plama po ketchupie pojawiła się na dywanie czy sofie, podobnie jak w przypadku ubrań działać trzeba błyskawicznie i ostrożnie usunąć nożem resztki sosu pomidorowego. Gdy to się uda, trzeba przygotować mieszankę wody i płynu do prania. Odpowiednia proporcja to szklanka wody na łyżkę płynu do prania. W miksturze należy zamoczyć miękką szmatkę, a następnie umieścić ją na zabrudzonym dywanie czy sofie - tak, aby wchłonęła pozostałości po ketchupie. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie, aby po sosie pomidorowym zniknął wszelki ślad. Pozostałości po płynie do pranie najlepiej usunąć szmatką zamoczoną w czystej wodzie. Dywan bądź sofa powinna dokładnie wyschnąć. Jeśli plamy po ketchupie są bardzo uporczywe, warto wykorzystać do ich usunięcia roztwór octu spirytusowego bądź kwasu borowego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama