Reklama

Jak usunąć plamy z farby do włosów?

Koloryzacja włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który można śmiało wykonywać zarówno w profesjonalnym zakładzie jak i samodzielnie w domu. Niestety w trakcie jego przeprowadzania łatwo o wpadkę, która prowadzi do pojawienia się trudnych do zmycia plam na skórze głowy, twarzy, ramionach czy ubraniach. W jaki sposób usunąć plamy po farbie do włosów? Do czego przyda się sok z cytryny, amoniak, lakier do twarzy, oliwka dla dzieci. spirytus salicylowy albo popiół z papierosów? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść cennych wskazówek można znaleźć poniżej.

Jak usunąć plamy po farbie do włosów ze skóry?

Podobnie jak przy innych trudnych zabrudzeniach tak i w przypadku plam po farbie do włosów liczy się czas reakcji. Działać trzeba błyskawicznie. Jeśli ślady po farbie pojawiły się na skórze wokół włosów bądź na cerze, najlepiej zmyć je ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła albo kosmetyku o działaniu antybakteryjnym.

Jeśli metoda okaże się niewystarczająca, warto sięgnąć po niezawodną cytrynę. Najłatwiej zamoczyć w świeżym soku z owocu wacik kosmetyczny i starannie oczyścić nim zabrudzona skórę. (Można go także przyłożyć do zabrudzonej skóry i pozwolić mu działać przez kilka minut).

Patent z oliwką dla dzieci

W walce z plamami po farbie do włosów sprawdzi się także patent z oliwką dla dzieci. Trzeba tylko starannie wyczyścić nią zabrudzoną skórę. Farby doskonale rozpuszczają się w tłuszczach i efekty tego prostego zabiegu można zaobserwować błyskawicznie. Rewelacyjne rezultaty daje też babcina metoda polegająca na wykorzystaniu popiołu z papierosów. Wystarczy tylko niewielką jego ilość połączyć z olejkiem - tak, aby uzyskać konsystencję pasty, a następnie nałożyć ją na zabrudzoną skórę. Po kilku chwilach po śladach po farbie nie powinno być śladu.

Lakier do włosów, spirytus salicylowy

Nadmienić też warto, że zaskakującą skuteczność w starciu z plamami po farbie do włosów wykazuje lakier przeznaczony do stylizacji włosów. Trzeba tylko delikatnie spryskać nim zabrudzone miejsce na skórze i kilkakrotnie przetrzeć np. chusteczką do demakijażu. W pozbyciu się problemu pomoże także delikatne pocieranie zabrudzonej farbą skóry wacikiem kosmetycznym zamoczonym w spirytusie salicylowym.

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na skórze przy farbowaniu włosów warto przed zabiegiem posmarować skórę tłustym kremem lub wazelina kosmetyczną.

Jak usunąć plamy po farbie na ubraniach?

Podczas koloryzacji włosów zwiększa się nie tylko ryzyko pojawienia plam po farbie na skórze twarzy i ramionach, ale także powstania uporczywych zabrudzeń na ubraniach. Oczywiście, najlepiej od razu zabezpieczyć je folią bądź ręcznikiem - jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu pielęgnacyjnego - jednak nie wszystkie sytuację da się przewidzieć. Jeśli mimo podjęcia środków ostrożności, uporczywa plama po farbie pojawiła się na odzieży, trzeba działać od razu i wykorzystać sprawdzone patenty na zabrudzenia.

Patent z lakierem do włosów

Na początek warto sprawdzić, jak zadziała patent z lakierem do włosów. Wystarczy spryskać nim starannie zabrudzoną farbą do włosów odzież, a następnie wyprać tradycyjnie w pralce automatycznej. W większości przypadków metoda okazuje się bardzo skuteczna i ślady po farbie do włosów znikają z tkanin.

Wykorzystaj wodę utlenioną

W pozbyciu się plam po farbie do włosów pomoże między innymi znana z właściwości wybielających woda utleniona. W pierwszej kolejności należy usunąć nadmiar farby z materiału, a następnie nanieść na zabrudzony materiał specyfik. Powinien spowodować rozpuszczenie się zabrudzeń. Po praniu w pralce klasycznym sposobem ubranie będzie jak nowe.

Sięgnij po sok z cytryny

W walce z plamami po farbie do włosów świetnie radzi sobie także sok z cytryny. Zabrudzoną tkaninę trzeba zamoczyć w ciepłej wodzie, a następnie potrzeć przez kilka minut przeciętą na pół cytryną. Gdy plama wyblaknie, materiał trzeba oczyścić ciepłą wodą i wyprać klasyczną metodą w pralce.

Plamy po farbie do włosów wywabi amoniak

Jeśli plama po farbie do włosów jest uporczywa, warto wykorzystać amoniak, który działa silniej od cytryny i wody utlenionej. 3,5 litra chłodnej wody trzeba połączyć i starannie wymieszać ze szklanką amoniaku. Następnie zabrudzone ubranie należy rozciągnąć na brzegach miski, nanieść na plamę przygotowany roztwór i pozwolić mu działać przez kilka minut. Po około dziesięciu minutach wystarczy oczyścić ubranie w ciepłej wodzie i uprać w pralce automatycznej.

Jak bezpiecznie wykorzystać silny wybielacz?

Często zdarza się tak, że zabrudzenie po farbie do włosów powstałe na ubraniu wymaga użycia inwazyjnych metod i wykorzystania silnego wybielacza z dużą zawartością chloru. By jednak trwale nie uszkodzić tkaniny, warto najpierw zapoznać się z informacjami producenta na metce i sprawdzić, jak materiał reaguje w kontakcie z detergentem na mało widocznym fragmencie odzieży. Jeśli test się powiedzie, 3 litry wody należy zmieszać z ok. 1/4 szklanki wybielacza. W tak przygotowanej miksturze trzeba moczyć zabrudzoną odzież przez co najmniej pół godziny. Potem trzeba oczyścić ubranie w ciepłej wodzie i uprać w pralce automatycznej. Po wysuszeniu po zabrudzeniach nie powinno być śladu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama