Reklama

Jak usunąć plamy z farby?

Efektem prac remontowych jest nie tylko zmiana wnętrza, ale również bałagan. Pomyślmy na przykład o domowym malowaniu: farby, taśmy, folie, pędzle, plamy, et cetera, et cetera. Nawet najlepszemu fachowcowi może zdarzyć się chlapnąć farbą w niezabezpieczone miejsce. Jak później usunąć tę plamę? Oczywiście, zależy to od miejsca, w którym jest plama. My podpowiadamy sprawdzone sposoby, które pomogą wyczyścić farbę.

Reklama

Zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci sprawdzi się, gdy farba jeszcze nie jest do końca zaschnięta. Musimy jednak uważać, ponieważ zbyt duża ilość tego specyfiku może doprowadzić na przykład do odbarwienia materiału, na którym znajduje się zabrudzenie. Jednak nie każdy rodzaj farby zmyjemy zmywaczem do paznokci. Oto inne metody, które pomogą nam uporać się z problemem.

Masło na stare plamy

Jeśli plamy z farby zaschły i stały się trudno zmywalne, jest jeden sposób, by je usunąć. Pomoże nam w tym masło. Plamę należy nim posmarować i pozostawić na około 24 godziny. Po tym czasie należy plamę potrzeć szmatką zamoczoną w benzynowym rozpuszczalniku. Na koniec zabrudzenie należy zasypać talkiem.

Pasta do zębów

Plamy po farbie można spróbować usunąć również pastą do zębów. Na początku moczymy plamę w ciepłej wodzie, a następnie nakładamy na zabrudzenie pastę. Czyścimy plamę, a na koniec myjemy ciepłą wodą.

Farby emulsyjne zmywaj, gdy są jeszcze mokre

Farby emulsyjne najlepiej zmywać, gdy są jeszcze mokre. Wówczas znacznie łatwiej zejdą. Najlepiej namoczyć je wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Farby olejne

By zmyć farby olejne, będziemy potrzebować specjalnej benzyny do usuwania plam po farbie. Kupimy ją w sklepach z akcesoriami do malowania.

Farba akrylowa

A jak ma się sprawa z czyszczeniem plam po farbach akrylowych? Przed ich wywabianiem należy je wysuszyć, następnie wyczyścić materiał w proszku do prania i odplamiaczu. Jeżeli plama nie będzie chciała zejść, należy polać ją spirytusem.

Plamy na tkaninach z bawełny

Jeśli farba wylądowała na tkaninie z bawełny, wyczyścimy ją przy pomocy papki z benzyny przeznaczonej do usuwania plam, a także z mąki ziemniaczanej. Na plamę należy wylać niewielką ilość benzyny, a następnie zasypać mąką. W takiej postaci odstawiamy tkaninę na godzinę, następnie czyścimy i pierzemy.

O czym pamiętać podczas usuwania plam z tkanin?

Jeśli bierzemy się za usuwanie plam z tkanin, powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ stosując różnorodne specyfiki możemy łatwo uszkodzić materiał.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama