Reklama

Jak usunąć plamy z czekolady?

Trudno jest spotkać osobę, która nie przepada za czekoladą. Ten wyjątkowy rarytas - spożywany w racjonalnych ilościach – dostarcza cennych substancji odżywczych oraz korzystnie wpływa na nastrój. Niestety, jeśli kawałek spadnie na element garderoby albo tapicerkę czy dywan, powstanie bardzo trudna do usunięcia plama. Choć samo wypranie nie zawsze rozwiązuje problem, istnieją proste sposoby, aby się jej pozbyć.

Reklama

Plama na odzieży

Mamy doskonale wiedzą, że nasi najmłodsi potrafią szybko zrobić plamę z czekolady, która za nic w świecie nie chce się sprać. Czy trzeba spisywać ulubione ubranka dzieci na straty? Nie, ale liczy się czas, aby czekolada nie zdążyła zaschnąć. W takim wypadku wystarczy zebrać nadmiar słodyczy z tkaniny i namoczyć ubranko w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie wyprać tak, jak zwykle.

Kiedy plama zaschła

Jeśli plama na tkaninie zdążyła zaschnąć, można spróbować ją wywabić domowymi sposobami. Jednym z nich jest namoczenie ubranka w mleku i pozostawienie na kilka godzin, a następnie wypranie w pralce tak, jak zwykle. Jeśli plama jest wyjątkowo odporna, można również w zabrudzenie wetrzeć żółtko i wrzucić do pralki.

Domowe odplamiacze

Kiedy zależy nam na usunięciu plamy z czekolady, a inne metody zawodzą, można w łatwy sposób sporządzić domowe odplamiacze, które mają naturalny skład. Warto sięgnąć po boraks (można kupić go w Internecie, aptekach lub marketach budowalnych): wystarczy łyżkę tego specyfiku wymieszać w litrze ciepłej wody i namoczyć tkaninę, a następnie wyprać w pralce. W zastępstwie można sporządzić inny, także naturalny i skuteczny, roztwór: przydatny będzie ocet (szklanka) i litr ciepłej wody.

Plamy na dywanie i tapicerce

Jeśli zauważyliśmy plamę na dywanie i tapicerce, nie warto załamywać rąk: czas działa na naszą korzyść. Kiedy zaschnie, warto zeskrobać ostrożnie nadmiar czekolady ostrym przyrządem, a następnie ostrożnie przetrzeć ją kilkukrotnie gąbką z płynem do mycia naczyń, a na koniec wytrzeć wilgotną ściereczką bez detergentu. Jeśli materiał jest naturalny (np. dywan z wełny), warto namoczyć tkaninę odrobiną denaturatu, a następnie posypać całość talkiem i mąką ziemniaczaną. Po odczekaniu godziny, całość wystarczy odkurzyć. Jeśli zabrudzony jest materiał sztuczny, denaturat trzeba zastąpić benzyną ekstrakcyjną.Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama