Reklama

Jak usunąć plamy z białych obrusów?

Na twoim białym obrusie nieoczekiwanie pojawiły się bardzo trudne do usunięcia plamy po czerwonym barszczu, czerwonym winie lub tłuszczu? Nie poddawaj się łatwo, tylko działaj - najlepiej błyskawicznie. W usunięciu tych pierwszych pomoże ci sól kuchenna, w przypadku tych drugich warto mieć pod ręką wodę utlenioną, a wszystkich uporczywych zabrudzeń po tłuszczu pomoże ci się pozbyć mąka ziemniaczana. Jak konkretnie ich użyć? Wszystkie wskazówki odnośnie tego, jak usunąć plamy z obrusów, znajdziesz poniżej.

Reklama

Jak usunąć plamy po czerwonym barszczu?

Jeśli na twoim białym obrusie pojawiły się plamy po barszczu, posyp zabrudzone miejsce dużą ilością soli kuchennej. Natrzyj lekko plamę i pozwól powstałej papce wsiąknąć w obrus. Gdy sól zmieni kolor, zetrzyj ją i nasyp nową. Powtarzaj czynność, aż sól wchłonie cały barszcz. Następnie namocz plamę w bardzo zimnej wodzie. Proces powinien trwać co najmniej dwie godziny. Na koniec upierz obrus tradycyjnym sposobem w pralce.

Jak usunąć plamy po kawie i herbacie?

O brzydką plamę z herbaty lub kawy na obrusie nietrudno. Jeśli chcesz skutecznie się jej pozbyć, sięgnij po sok z cytryny. Polej nim plamę i pozwól mu działać co najmniej przez dwadzieścia minut. Następnie spłucz letnią wodą. W razie potrzeby czynność powtórz. Im szybciej zadziałasz, tym lepsze efekty czyszczenia uzyskasz.

Jak usunąć tłustą plamę z białego obrusu?

Jeśli na twoim obrusie pojawiła się tłusta plama, wysyp na nią mąkę ziemniaczaną. Pozwól jej działać przez kilka minut, a następnie wyczyść szczotką lub wypłucz w wodzie. Jeśli nie masz pod ręką mąki ziemniaczanej, możesz ją zastąpić talkiem lub sproszkowaną kredą. Jakaś alternatywa? Możesz polać zanieczyszczenie płynem do mycia naczyń, odczekać kilka minut i uprać obrus w pralce.

Jak usunąć plamy po czerwonym winie?

Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się błyskawiczna reakcja. Jak tylko na twoim obrusie pojawią się plamy po winie, wykonuj ruchy od zewnątrz do wewnątrz krawędzi zabrudzenia (by go nie rozetrzeć). Następnie polej zanieczyszczone miejsce na białym obrusie 2-procentową wodą utlenioną. Odczekaj dwadzieścia minut i upierz obrus w pralce. Innym sposobem na plamę z czerwonego wina jest polanie jej białym winem lub szampanem. Na koniec, rzecz jasna, obrus, musimy starannie wyprać.

Co zrobić z nadmiernie poszarzałym obrusem?

Jeśli po praniu obrus zszarzał, sięgnij po zsiadłe mleko. Mocz w nim obrus przez całą noc. Następnie wypłucz i starannie upierz. Z kolei lniany obrus mocz w wodzie z dodatkiem spirytusu – łyżka na litr wody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama