Reklama

Jak usunąć plamy z atramentu?

Uporczywe plamy z atramentu mogą przydarzyć się każdemu. Pobrudzić się nim mogą dzieci w wieku szkolnym, ale również i dorośli, którym długopis lub pióro rozleją się w kieszeni. Tusz może skapnąć również na dywan. Takie zanieczyszczenia są trudne do usunięcia, gdyż atrament to połączenie tłuszczu i barwnika, więc przy wywabianiu plam należy działać na obydwa. Ich usunięcie nie jest jednak niemożliwe i niekoniecznie musimy spisywać na straty swoje ulubione spodnie czy bluzkę. Z pomocą mogą przyjść nam domowe sposoby z użyciem łatwo dostępnych produktów, np. soku z cytryny, mleka, soli kuchennej czy octu. Jak wykorzystać je do usuwania plam z atramentu? Sprawdźmy.

Plamy z atramentu na białych ubraniach

Niezwykle kłopotliwe są plamy z atramentu na białych, delikatnych i naturalnych tkaninach (np. lnianych czy bawełnianych). Mogą one łatwo ulec uszkodzeniu. Aby więc usunąć zabrudzenia po piórze czy długopisie z białych ubrań, należy posypać plamę solą kuchenną i przetrzeć połówką cytryny lub skropić wyciśniętym z niej sokiem. Można także delikatnie pocierać plamę szmatką nasączoną spirytusem, a następnie wyprać jak zwykle.

Plamy z atramentu na kolorowych ubraniach

W przypadku ubrań kolorowych plamę z atramentu należy zalać ciepłym mlekiem i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie wystarczy przepłukać tkaninę w ciepłej wodzie i wyprać w pralce. Plamę z wełnianego swetra można natomiast usunąć za pomocą mieszanki z gorącego mleka i soku z cytryny. Takim roztworem polewamy zabrudzone miejsce. Natomiast plamy z kolorowego ubrania z bawełny można polewać naprzemiennie sokiem z cytryny i zmywaczem do paznokci, wcześniej podkładając pod nią ręcznik frotte. W międzyczasie należy zmieniać podkład. Przy tej metodzie należy najpierw przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie tkaniny, gdyż zmywacz do paznokci może ją poniszczyć.

Plamy z atramentu na dywanie

Atrament może wylać się również na dywan, w takim przypadku należy działać szybko. Świeżą plamę z dywanu ze sztucznej tkaniny posypujemy dużą ilością soli i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie odkurzamy dywan. Ewentualne pozostałości po zabrudzeniu można przetrzeć szmatką namoczoną w wodzie z mydłem. Gdy mamy dywan wełniany, nadmiar atramentu należy zebrać bibułą, watą lub szmatką. Kolejnym krokiem jest przecieranie plamy szmatką nasączoną octem, następnie gorącym mlekiem, a na koniec spirytusem. Dywan można później wyczyścić jeszcze zimną wodą i odkurzyć. Plamę z wykładziny należy zalać ciepłym mlekiem, posypać solą i po godzinie zetrzeć wilgotną ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama