Reklama

Jak usunąć plamy po owocach? Sprawdzone sposoby

W lecie jemy owoce na potęgę. Trudno się dziwić, bo właśnie wtedy jest ich najwięcej. W okresie wakacyjnym mamy pod dostatkiem jabłek, bananów, brzoskwiń i owoców leśnych. Niestety, ich częste jedzenie, szczególnie przez dzieci, może skończyć się plamami na ubraniach, obrusach czy ręcznikach. Jak wiadomo, zabrudzenia z owoców nie należą do najłatwiej zmywalnych. Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików, które pomogą się z nimi uporać.

Reklama

Trik z gorącą wodą

Jeśli plama z owoców jest świeża, warto namoczyć ją w gorącej wodzie z dodatkiem soli. To jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania plam z owoców. Przed zamoczeniem tkaniny w wodzie warto posypać ją solą, potrzeć przez chwilę i dopiero zamoczyć we wrzątku. Tkaninę należy wyciągnąć dopiero wtedy, gdy plama zniknie.

Plamy z owoców leśnych

Plamy z owoców leśnych bez wątpienia możemy zaliczyć do tych najtrudniej zmywalnych. Ich sok jest ciemny i szybko wnika w włókna tkaniny. Oto skuteczne metody, które pomogą je wywabić.

Ocet

Plamy z jagód lub borówek usuniemy za pomocą octu. Wystarczy wylać jego niewielką ilość bezpośrednio na plamę, następnie delikatnie potrzeć materiał i odstawić na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu plama powinna zejść w praniu. Jeżeli zabrudzenia z owoców leśnych zdążyły już zaschnąć, warto zamoczyć tkaninę na całą noc w roztworze z wody i octu (200 mililitrów octu na jeden litr wody). Na drugi dzień należy wyprać materiał w proszku i dokładnie go wypłukać.

Mleko

Jeżeli zapach octu nam przeszkadza, możemy skorzystać z czyszczących właściwości mleka. Najlepiej sprawdzi się kwaśne, ale jeśli nie mamy takiego w lodówce, wybierzmy normalne. Zaplamioną odzież należy wymoczyć przez minimum godzinę w mleku, a następnie wyprać.

Cytryna idealna do zaplamionej wełny

Jeśli ubrudziliśmy wełniane ubrania sokiem z jagód lub truskawek, plamę najlepiej namoczyć sokiem z cytryny, odstawić na godzinę, a na koniec wyprać.

Spirytus

Plamy na jedwabnych tkaninach pomoże usunąć spirytus z dodatkiem ciepłej wody. Należy wylać jego niewielką ilość na plamę, pozostawić na około 20 minut, a następnie moczyć w ciepłej wodzie przez około godzinę. Na koniec wyprać.

Powyższe metody pomogą również usunąć plamy z truskawek, brzoskwiń i owoców, które mają słodki, pozostawiający trudne zabrudzenia sok.

Plamy z cytrusów

Z kolei, jeśli zaplamiliśmy tkaniny sokiem z cytrusów, skorzystajmy z tych metod.

Soda oczyszczona

Wystarczy posypać plamę niewielką ilością sody oczyszczonej, odstawić na kilkanaście minut i zaprać w ciepłej wodzie z proszkiem.

Płyn do mycia naczyń

Plamy z cytrusów doskonale wywabia również płyn do naczyń. Na początku należy namoczyć tkaninę w ciepłej wodzie, następnie zaaplikować na plamę niewielką ilość płynu, delikatnie potrzeć, odstawić na 15 minut i wyprać materiał.

Mleko

Plamy z cytrusów, podobnie jak zabrudzenia z owoców leśnych, wywabi również mleko. Należy postępować dokładnie tak, jak przedstawiono powyżej.

Zaschnięte plamy z owoców

A co jeśli plamy z owoców zdążyły już zaschnąć? W takim przypadku najlepiej sprawdzą się kwaśne mleko lub serwatka. Zabrudzony materiał należy moczyć przez kilka godzin w mleku lub serwatce. Następnie należy dokładnie wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku.

Zaschnięte plamy pomoże usunąć również gliceryna. Smarujemy nią zabrudzone miejsce, a następnie płuczemy ciepłą wodą. Jeżeli te dwie metody nie pomogą, zalecamy zalać plamę spirytusem i włożyć tkaninę do ciepłej wody na całą noc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama