Jak usunąć plamę po kawie?

Każdy smakosz kawy z pewnością doświadczył tej chwili grozy i stresu, gdy filiżanka z ulubionym napojem niespodziewanie się przechyliła, a czarny napar zalał dywan, obrus czy ulubiony sweter. Aby uniknąć stresującej sytuacji, warto dowiedzieć się, jak usunąć plamę z kawy i poznać skuteczne domowe sposoby.

Jak usunąć plamę z kawy? Octem!

Biały ocet to silny sojusznik w walce z plamami po kawie. Wystarczy łyżkę kwasu octowego zmieszać z litrem ciepłej (niegorącej wody). Następnie namoczyć w tym roztworze gąbkę lub ścierkę i delikatnie pocierać zabrudzoną powierzchnię - do momentu aż plama zniknie. Ta metoda będzie także pomocna podczas usuwania plam z czekolady. 

Domowe sposoby na plamy: Sól kuchenna

Innym domowym sposobem na plamy z kawy jest zwykła sól kuchenna. Świeżą plamę należy obficie polać gorącą wodą i posypać solą kuchenną. Pozostawiamy tak zasypane zabrudzenie na jakiś czas. Następnie spłukujemy sól chłodną wodą i zapieramy miejsce zabrudzenia.

Jak usunąć plamę z kawy? Jajkiem?!

Na plamy po kawie może pomóc także jajko. Należy rozbić i roztrzepać je w misce, następnie dodać kilka kropel alkoholu (wódki lub spirytusu) i letniej wody. Tak przygotowaną miksturę najlepiej nakładać na świeżą plamę po kawie. Następnie należy spłukać jajko zimną wodą.

Domowe sposoby na plamy z kawy: Ocet po raz drugi

Dobrą metodą na usunięcie uporczywych plam z kawy jest przygotowanie mieszanki octu, wody i proszku do prania. Należy zmieszać je w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Po nałożeniu jej z obu stron tkaniny, na której powstała plama należy odczekać pięć minut, a następnie szczoteczki okrężnymi ruchami wyczyścić zabrudzenie. Po usunięciu plamy pastę najlepiej spłukać zimną wodą.

Stare plamy po kawie

Stare, zaschnięte plamy po kawie najtrudniej jest usunąć. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po detergenty przeznaczone do tego celu. Wybielacz pomoże usunąć trudne plamy po kawie.

RADA: Przed zastosowaniem wybielacza oraz pasty z proszku do prania i octu warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy preparaty nie uszkodzą tkaniny.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama