Reklama

Jak usunąć mole spożywcze?

Mole spożywcze coraz częściej pojawiają się w domowych spiżarniach. Żerują w kaszach, mąkach i ziarnach zbóż, ale często można je znaleźć wśród makaronów, słodyczy, suszonych owoców, a nawet w karmie czworonożnych pupili. Jak rozpoznać ich obecność? Przede wszystkim po otwarciu szafki kuchennej wylatują z niej małe, szaro-brązowe owady, a w pojemnikach z żywnością możesz zauważyć pajęczynki i wijące się larwy. Jeśli mole spożywcze pojawiły się w twoim domu, musisz szybko się ich pozbyć: są nosicielami bakterii i grzybów, dlatego mogą narazić cię na wszelkiego rodzaju infekcje. Jak wytępić szkodniki? W czym pomoże ocet, goździki i liście laurowe?

Radyklane kroki

Jeśli zauważyłeś mole spożywcze w kuchennej szafce, natychmiast przejrzyj wszystkie produkty, które się w niej znajdują. Gdy znalazłeś larwy albo drobne pajęczynki np. w mące czy makaronie, natychmiast je wyrzuć. Pamiętaj, że mole spożywcze szybko się mnożą, a larwy w poszukiwaniu żywności przegryzają nawet folię i plastik. Dlatego najlepiej wyrzuć wszystkie podejrzane produkty spożywcze.

Porządnie umyj szafkę

Jeśli pozbyłeś się wszystkich produktów spożywczych, umyj dokładnie szafkę. Możesz posłużyć się zwykłą gąbką kuchenną nawilżoną płynem do mycia naczyń, ale lepiej sięgnij po ocet spirytusowy. Zdezynfekuje szafkę, a jego ostry zapach wypędzi larwy i dorosłe mole.

Domowe sposoby na mole

Jeśli widzisz pojedyncze osobniki fruwające po kuchni, sięgnij po domowe sposoby odstraszania owadów. W różnych miejscach i zakamarkach rozłóż suszone goździki (możesz je wbić w świeżą pomarańczę) albo liście laurowe. Wykorzystaj olejki eteryczne (np. goździkowy czy z drzewa herbacianego) i stwórz prosty odświeżacz: do małej buteleczki ze spryskiwaczem nalej alkohol (zapełnij ją w ¾), dodaj kilkanaście kropel specyfiku, a resztę dopełnij wodą. Spryskuj kuchnię i miejsca, w których pojawiają się mole kilka razy dziennie.

Zapobiegaj pojawianiu się moli

Zamiast walczyć z molami spożywczymi, zapobiegaj ich gnieżdżeniu się w domu. Jeśli masz możliwość, zainstaluj w oknach moskitiery, przez które nie prześlizgną się również inne owady. Kupując produkty sypkie, przełóż je do szklanych słoików. Dla pewności, możesz w nich umieścić liść laurowy albo ziarenko ziela angielskiego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama