Reklama

Jak usunąć mech z kostki brukowej? Niezawodne patenty

Mech na kostce brukowej sprawia, że wygląda ona mało estetycznie. Wiele osób decyduje się na jego usunięcie, lecz często jest to proces mozolny i zajmujący sporo czasu. Dodatkowo korzenie, które są wrośnięte głęboko pod powierzchnię ziemi, nie ułatwiają pracy. Istnieje dużo patentów, które pomogą ci pozbyć się tego problemu. Jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej? Wyjaśniamy.

Skąd bierze się mech na kostce brukowej?

Przyczyną wyrośnięcia mchu na kostce brukowej jest zazwyczaj wilgoć oraz zacienienie, które sprzyja rozwojowi tej rośliny. Dodatkowo czyszcząc kostkę za pomocą wody, która dostaje się w głębsze warstwy ziemi, tworzy się dogodne środowisko do wzrostu mchu. Najlepiej zacząć działać od razu po zauważeniu pierwszych pędów. Dzięki temu walka z mchem zajmie mniej czasu i będzie prostsza. Na rynku dostępnych jest wiele środków do zwalczania tego typu problemu. Wcześniej warto jednak zastosować domowe rozwiązania.

Ocet w walce z mchem

Ocet znajduje wiele zastosowań, nie tylko w domowych porządkach czy podczas gotowania. Jak się okazuje, bez problemu poradzi sobie ze zwalczaniem mchu z kostki brukowej. Dzięki temu, że specyfik ten ma kwaśny odczyn, poradzi sobie on w usunięciu każdego rodzaju chwastów czy mchu. Ponadto jest bezpieczny dla zwierząt i dzieci oraz nie niszczy kostki.

Reklama

Wystarczy, że ocet zmieszasz z wodą w proporcji 2:1 i przelejesz do butelki z atomizerem. Następnie spryskaj mieszanką miejsca, w których znajduje się niechciana roślinność. Pozostałości mchu usuń szpadlem lub skrobakiem do oczyszczania wąskich powierzchni. Zabieg wykonuj w dni pochmurne i niedeszczowe oraz bezwietrzne. Złe warunki atmosferyczne mogą spowodować mniejszą skuteczność mieszanki, a wiatr przenieść preparat na rośliny sąsiadujące.

Myjka wysokociśnieniowa

Kolejnym patentem na pozbycie się mchu z kostki brukowej jest wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej. To wygodny i skuteczny sposób na wyczyszczenie szczelin powierzchni. Sprzęt ten nie wymaga schylania się, a cały proces zajmie mniej czasu. Dodatkowo urządzenie to pozwoli na pozbycie się zabrudzonej błotem kostki brukowej. Pamiętaj, aby w przyszłości zapobiegać wrastaniu mchu i chwastów, poprzez regularne czyszczenie powierzchni i bieżące usuwanie roślinności.

Mechaniczne usuwanie mchu z kostki brukowej

Jeśli żaden ze sposobów nie przynosi pożądanych rezultatów, jedyną opcją staje się ręczne usuwanie mchu z kostki brukowej. W tym celu mogą ci posłużyć również specjalne narzędzia jak skrobak do szczelin czy szczotka ze sztywnym włosiem. Choć to praca mozolna i ciężka, przynosi najlepsze efekty. Manualna metoda sprawdzi się też w przypadku, kiedy mchu i chwastów jest mało lub nie działają na nie żadne środki.

Zobacz też:

Gotowe podłoże beztorfowe – dlaczego warto je stosować?

Jak wykorzystać cytrynę do sprzątania? Pięć niezawodnych patentów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kostka brukowa | zielony mech | mech na kostce brukowej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama