Reklama

Jak usunąć marker?

Fantazja dzieciaków nie zna granic i nie raz nie dwa zdarza się tak, że ślady po ich twórczości z wykorzystaniem markera można zaobserwować nie tylko na dedykowanych do tego kartkach papieru, ale także na skórze, ubraniach, ścianach czy dywanach. Pozbyć się plam po markerze nie jest łatwo, ale zadanie można sobie znacznie uprościć, sięgając po sprawdzone patenty testowane przez mamy i nianie. Co wspólnego z usuwaniem śladów po markerze ma pasta do zębów, olejek herbaciany albo ocet spirytusowy? W czym pomoże nam spirytus salicylowy lub mleko? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Reklama

Jak usunąć ślady po markerze ze skóry?

Plamy po markerze widoczne na skórze dziecka czy dorosłego to jeszcze przysłowiowe "pół biedy". Można się ich pozbyć, sięgając po szare mydło i gąbeczkę lub szczoteczkę. Po kilkuminutowym czyszczeniu, skóra odzyska pierwotny kolor . Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach z markera doskonale sprawdzi się jednak spirytus salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego. Tym pierwszym wystarczy po prostu nasączyć wacik i starannie przetrzeć zabrudzone miejsca na skórze, a następnie oczyścić je szarym mydłem i ciepłą wodą. Znacznie bezpieczniejsze z punktu widzenia wrażliwości skóry dziecka jest jednak użycie olejku z drzewa herbacianego. Specyfik działa delikatnie, nie podrażnia i jednocześnie skutecznie rozprawia się z zabrudzeniami. Wystarczy po prostu zamoczyć w nim wacik lub gazik, przetrzeć nim skórę dziecka, a następnie oczyścić mydłem i ciepłą wodą. Po kilku minutach ślady po markerze powinny zniknąć.

Czym wywabić plamy po markerze z tkanin?

Plamy po markerze na ubraniach to prawdziwy test cierpliwości dla mam i reszty opiekunów dzieciaków. Nie warto się jednak poddawać, tylko sięgnąć po patenty niań i babć. W pozbyciu się śladów po markerze pomoże na przykład mleko. Wystarczy wlać odpowiednią jego ilość do miski, zanurzyć w nim fragment odzieży pobrudzony markerem i poczekać, aż mleko się zabarwi. Gdy to nastąpi, czynność powtarzamy - tyle razy, aż plamy znikną. (Czyli wymieniamy mleko na świeżą porcję, zanurzamy w nim pobrudzony fragment odzieży i czekamy, aż się zabarwi). Po praniu w pralce automatycznej klasycznym sposobem ubranie - pobrudzone wcześniej markerem - prezentuje się jak nowe.

Warto sięgnąć po spirytus salicylowy

Do usuwania plam po markerze można także śmiało wykorzystać spirytus salicylowy. Trzeba tylko niewielką jego ilość wylać na plamę, rozłożyć na tkaninie papierowy ręcznik i pozwolić działać specyfikowi przez chwilę. Ostatni krok to pranie zabrudzonej odzieży w pralce automatycznej. Metoda wymaga precyzji, ale jest skuteczna. Wcieranie preparatu nie jest wskazane, bo uzyska się efekt odwrotny od zamierzonego.

Jak usunąć plamę po markerze z dywanu?

Jeśli ślady po artystycznej działalności dzieciaków z użyciem markera pozostały na dywanie, to można się ich pozbyć, sięgając po ocet spirytusowy. Trzeba tylko niewielką ilość specyfiku wylać na palmę po markerze obecną na dywanie i przykryć ręcznikiem papierowym, lekko go dociskając - tak, aby ciecz i barwniki z markera mogły w niego wsiąknąć. Na koniec dywan warto wyczyścić z użyciem dedykowanych do niego środków. Uwaga! Pocieranie ręcznikiem jest niewskazane, bo tylko pogłębi problem i zwiększy plamę.

Jak pozbyć się plam po markerze z podłogi?

W pozbyciu się plam po markerze z drewnianej podłogi pomogą rozcieńczony alkohol i pasta do zębów. W pierwszej kolejności zabrudzenie trzeba oczyścić miękką szmatką nawilżoną rozcieńczonym alkoholem. Kolejny krok to wykorzystanie do czyszczenia pasty do zębów, która skutecznie rozprawia się z trudnymi plamami. Na koniec podłogę trzeba wymyć tradycyjnym sposobem i z wykorzystaniem dedykowanych do niej środków.

Jak wyczyścić ślady po markerze z mebli?

Jeśli ślady po markerze pojawiły się na meblach, to można się z nimi rozprawić na kilka sposobów. Nianie i mamy zwykle sięgają po patenty z wykorzystaniem soku z cytryny, pasty do zębów lub mleka. Wybrany naturalny środek wystarczy po prostu nanieść na szmatkę i wyczyścić nią meble. Bardzo pomocny w przypadku zabrudzonych mebli jest także ocet spirytusowy albo alkohol. Wystarczy zmieszać jeden z nich w proporcjach 1:1 z wodą, zamoczyć w nim szmatkę i oczyścić szafki.

Jak usunąć ślady po markerze ze ściany?

Usunięcie śladów po markerze ze ściany do łatwych zadań nie należy. Wiele mam sugeruje, że najlepszy w tym wypadku okaże się lakier do włosów lub pasta do zębów. Nadmierne tarcie ściany nie jest jednak wskazane, bo usunie nie tylko plamy po markerze, ale także farbę ze ściany.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama