Reklama

Jak usunąć i wywabić uporczywe plamy?

Uporczywe plamy na ubraniach czy obrusie mogą nam popsuć nawet najlepszy humor, zwłaszcza gdy nie chcą tak łatwo zejść. Często specjalnie przeznaczone do tego detergenty i odplamiacze nie dają sobie z tym rady, a przy tym mogą poniszczyć delikatne tkaniny i uczulić skórę. Aby wywabić trudne do usunięcia plamy, warto zastosować sprowadzone, domowe metody, z których często korzystały nasze mamy i babcie. Pomogą nam usunąć nawet największe zabrudzenia, a przy tym są tanie i bezpieczne dla zdrowia. Dzięki nim nie będziemy musieli spisywać ubrań na straty i w łatwy sposób je odratujemy. W czym nam mogą pomóc orzechy indyjskie lub mąka ziemniaczana? Jak usunąć plamy sokiem z cytryny, spirytusem lub szarym mydłem? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Reklama

Usuń plamy z pomocą orzechów indyjskich

Dobrym sposobem na usuwanie i wywabianie plam jest użycie orzechów indyjskich, zwanych piorącymi. W ich łupinach znajdują się saponiny, które w reakcji z wodą, zamieniają się w mydlaną pianę. Dzięki temu orzechy stają się naturalnym detergentem odtłuszczającym, myjącym i oczyszczającym. Nie zawierają przy tym żadnych środków drażniących i są hipoalergiczne, więc mogą z nich korzystać osoby z wymagającą i wrażliwą skórą. Aby usunąć z ubrań zabrudzenia, wystarczy włożyć 5-6 orzechów piorących do woreczka i umieścić w bębnie pralki razem z praniem. Można je stosować zarówno do kolorowych rzeczy, jak i białych. W przypadku tych drugich można dodać do przegródki na proszek łyżkę boraksu lub sody oczyszczonej, aby uzyskać nieskazitelną biel.

Wywabianie tłustych plam za pomocą szarego mydła

Tłuste i zaschnięte plamy warto usunąć za pomocą szarego mydła. Wystarczy natrzeć nim zabrudzone tkaniny i pozostawić na 3-4 godziny. Można też zamoczyć brudne ubrania w wodzie z szarym mydłem. Po tym czasie należy włożyć ubrania do pralki i normalnie wyprać. Szare mydło nie tylko usuwa wszelkie zabrudzenia, ale jest też naturalnym środkiem wybielającym. Pięknie więc rozjaśni białe ubrania. Jest przy tym hipoalergiczne, więc można nim prać ciuszki dla dzieci oraz ubrania osób skłonnych do alergii.

Mąka ziemniaczana usunie świeże plamy

Świeżą, tłustą plamę można potraktować mąką ziemniaczaną. Nie tylko świetnie usztywnia obrusy i pościel, ale też dobrze absorbuje zabrudzenia. Można jej użyć do plam na dywanach, wełnie, jedwabiu czy wiskozie, czyli tkaninach, których nie powinno się prać. Najpierw warto użyć papierowego ręcznika lub chłonnej szmatki, aby zebrać jak najwięcej tłuszczu. Następnie posypujemy plamę mąką ziemniaczaną i czekamy, aż wchłonie tłuszcz. Po około 15 minutach usuwamy zabrudzenie ściereczką lub gąbką, a następnie pierzemy ubranie w pralce tak jak zwykle. Po plamach nie będzie śladu.

Zrób odplamiacz z żółtka i gliceryny

Kolejnym skutecznym sposobem na usuwanie plam jest naturalny preparat z żółtka i gliceryny. Taki odplamiacz upora się nawet z najgorszymi zabrudzeniami, nawet tymi, które wniknęły głęboko w tkaninę. Wystarczy połączyć ze sobą roztrzepane żółtko i taką ilość gliceryny, by uzyskać konsystencję pasty. Mieszankę nanosimy na zabrudzone miejsce i odczekujemy 30 minut. Na koniec płuczemy ubranie w ciepłej wodzie i wkładamy do pralki, piorąc je w standardowym programie. Ubrania będą czyste jak nigdy.

Naturalny wybielacz na żółte plamy

Każdy zapewne doświadczył tego, że na białych ubraniach pojawiły się żółte plamy pod pachami. Jednak jest na nie sposób, dzięki czemu nie będziemy musieli ich wyrzucać. Rozwiązaniem może być sporządzenie naturalnego wybielacza, który usunie zabrudzenia i sprawi, że odzież będzie śnieżnobiała. Najpierw należy zmieszać ze sobą wrzącą wodę i ocet w proporcji 2:1 i zamoczyć w roztworze zabrudzone ubranie na 15 minut. Następnie mieszamy ze sobą szklankę sody, łyżkę soli i łyżkę wody utlenionej. Wyciągamy ubranie z wody, dokładnie wyciskamy i wcieramy w plamy mieszankę z sodą. Pozostawiamy na kilka minut, a na koniec płuczemy odzież w letniej wodzie i pierzemy jak zwykle. Żółte plamy będą wspomnieniem.

Spirytus i amoniak do zadań specjalnych

Z trudnymi do usunięcia plamami poradzić sobie może spirytus. Sprawdzi się w przypadku zabrudzeń z trawy, buraczków, czerwonego wina czy atramentu. Wystarczy nanieść płyn na zabrudzenie i pozostawić na kilka minut. Następnie płuczemy ubranie w letniej wodzie i pierzemy w pralce. Plamy z krwi, moczu lub kredek można za to potraktować amoniakiem, którego należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Mieszankę nanosimy na zabrudzenie, kładąc pod ubranie talerzyk lub miseczkę. Odczekujemy 20-30 minut i dokładnie wypłukujemy odzież w ciepłej wodzie, a na koniec pierzemy tradycyjnym sposobem. Należy pamiętać, by przy tej metodzie założyć rękawiczki.

Sok z cytryny do jasnych ubrań

Tanim i ekologicznym sposobem na wywabianie plam z ubrań jest również sok z cytryny. Najlepiej sprawdza się do białych i jasnych tkanin, gdyż działa jak naturalny wybielacz. Usuniemy za jego pomocą plamy z potu i antyperspirantu, a także z pleśni czy rdzy. Wystarczy polać zabrudzenie sokiem z cytryny, a następnie posypać solą i odczekać godzinę. Można też wymieszać sól i sok, aby uzyskać pastę i wetrzeć ją w plamę. Na koniec pierzemy odzież w pralce, dzięki czemu będzie czysta i śnieżnobiała.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama