Reklama

Jak usunąć gumę do żucia z ubrań?

Zaschnięta guma do żucia jest trudna do usunięcia, ponieważ często po jej zeskrobaniu zostają trudne do pozbycia się plamy. Czasami jest wręcz to nie możliwe i trzeba sięgnąć po bardziej sprawdzone sposoby. Do usunięcia gumy do żucia posłuży ci wrzątek lub ocet, nie zostawiając dzięki temu żadnych plam i odbarwień na odzieży. Jak usunąć gumę do żucia z ubrań? Podpowiadamy poniżej.

Ocet do usunięcia gumy do żucia

Pierwszym ze sprawdzonych sposobów jest ocet, który doskonale upora się z zaschniętą gumą do żucia. Wystarczy, że do garnuszka nalejesz ¼ szklanki octu i zagotujesz. Odzież rozłóż na płaskiej powierzchni, następnie w occie namocz ścierkę lub ręcznik. Gumę do żucia posmaruj preparatem, wtedy też zauważysz, że guma staje się bardziej elastyczna i mokra. Następnie przy pomocy odpychacza do skórek delikatnie zdrap gumę z materiału. Jeśli jakieś fragmenty pozostaną, to zamocz brudny fragment odzieży w occie i potrzyj niepotrzebną szczoteczką do zębów. Na końcu tę część ubrania wypierz w proszku do prania i powieś do wysuszenia.

Reklama

Wrzątek do zaschniętej gumy

Kolejną sprawdzoną metodą jest usunięcie gumy za pomocą wrzątku. Wystarczy, że zabrudzoną część odzieży włożysz do miski z gorącą wodą, pozostawiając ją tam na pięć minut. Ciepło sprawi, że guma zacznie łatwiej odchodzić od tkanin. Do jej całkowitego usunięcia użyj nieco stępionego nożyka do papieru, ale bądź bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić ubrania. Jeśli resztki gumy nie będą chciały zejść, to użyj do w tym celu szczotki z ostrym włosiem.

Zamrożenie odzieży

Kolejnym patentem jest włożenie odzieży do zamrażarki w celu zmiany jej konsystencji. Ponieważ pod wpływem zimna stanie się ona bardziej krucha i łatwiejsza do zeskrobania. Włóż zabrudzone ubranie do woreczka i umieść w zamrażalniku na około trzy godziny. Po tym czasie wyjmij je z urządzenia i za pomocą drewnianego patyczka po lodach usuń gumę do żucia. Jeśli mimo to guma dalej zostanie na odzieży, przykładaj kostkę lodu bezpośrednio do tkaniny i wtedy spróbuj ją usunąć.

Sok z cytryny i żelazko

Niezawodnym sposobem do usunięcia gumy z tkaniny jest też sok i skórka z cytryny. Sprawdzi się ona szczególnie dobrze w przypadku ciemnych ubrań, ale też bardzo delikatnych tkanin. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz kilka kropli soku z cytryny i usuniesz za pomocą szczoteczki do zębów.

Kiedy odzież nieco przeschnie, a pozostaną na niej resztki gumy do żucia, wykorzystaj żelazko. Ustaw je na średnią temperaturę, a na desce do prasowania połóż papier do prasowania. Przyłóż do niego dołem materiał z gumą i przejedź kilka razy żelazkiem. Resztki gumy powinny przykleić się do papieru, na końcu odzież możesz lekko zaprać i wysuszyć.

Zobacz też:

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Usunie pleśń, brud i choroby – olejek herbaciany lekiem na całe zło

Nietypowe zastosowanie folii aluminiowej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama