Reklama

Jak uratować zalane książki i dokumenty?

Chyba nie ma na świecie osoby, której nie zdarzyło się czegoś wylać, a jeśli jest, to z pewnością należy do nielicznego grona. Kłopoty i stres pojawiają się wtedy, gdy zaplamiliśmy podręcznik do nauki, ulubioną książkę, albo ważne dokumenty. Pierwszy odruch? Próbujemy usunąć plamę ręcznikami, szmatkami, albo suszyć zalany papier suszarką. W takich sytuacjach najważniejsze są spokój i znajomość kilku skutecznych trików, dzięki którym szybko uratujesz zalane dokumenty lub książkę. Podpowiadamy te najskuteczniejsze!

Reklama

Jak wysuszyć plamy z wody

Jeśli zalaliśmy książkę lub ważne dokumenty wodą, należy najpierw dokładnie osuszyć papier. Zrobisz to szybko za pomocą suszarki. Gdy wszystkie kartki będą już suche, musisz przywrócić im gładkość. Do wykonania tego zadania potrzebne będą żelazko i bibuła. Na początek przykładamy bibułę na kartkę, a następnie ciepłym (nie gorącym!) żelazkiem prasujemy papier z obydwu stron. Pamiętaj jednak, że mimo zastosowania tych zabiegów, kartka może nie odzyskać swojego pierwotnego wyglądu. Warto jednak próbować!

Książki lub dokumenty możesz wysuszyć również za pomocą papieru toaletowego. Wystarczy, że włożysz go między mokre kartki i poczekasz aż wchłonie wodę. Następnie możesz wygładzić kartki wykorzystując bibułę i żelazko.

Jak usunąć tłuste plamy z papieru

By usunąć plamy z tłuszczu na papierze, potrzebujesz bibuły, żelazka i ewentualnie talku (gdy plama nie będzie chciała zejść przy użyciu samej bibuły).

Sposób pierwszy

Włóż zaplamioną kartkę między dwa kawałki bibuły, a następnie wyprasuj ją ciepłym żelazkiem. Jeśli plama jest już lekko zaschnięta lub wyjątkowo tłusta, potrzebne będzie użycie talku.

Sposób drugi

Nasyp na tłustą plamę niewielką ilość talku, następnie włóż kartkę między dwa kawałki bibuły i wyprasuj ją ciepłym żelazkiem. Talk powinien rozpuścić nawet najtrudniejsze plamy.

Jak usunąć plamy z atramentu?

Plama z atramentu na podręczniku szkolnym lub ważnych dokumentach to trudny orzech do zgryzienia. Z pomocą przyjdzie woda utleniona. Skropl nią zaplamione miejsce na kartce i pozostaw do wchłonięcia na kilka minut. Plama powinna znacznie zblednąć. Następnie podłóż pod plamę bibułę, a z jej powierzchni zbierz za pomocą waty nadmiar wody utlenionej.

Ważne

Do czyszczenia plam z atramentu najlepiej wybrać wodę dwunastoprocentową. Nanieś ją na plamę jak najszybciej. Zabrudzenie z pewnością łatwiej zejdzie.

Sposób na plamy z kawy i herbaty

Plamy z kawy i z herbaty trudno jest usunąć, gdy są już zaschnięte, dlatego najlepiej próbować zmyć je od razu. Pomogą w tym soda oczyszczona, talk (w przypadku trudnych plam), wata, bibuła oraz żelazko.

Na początku usuń nadmiar cieczy z kartki używając waty. Następnie posyp sodą lub talkiem plamę i pozostaw na kilka minut, by wchłonął zabrudzenie. Jeśli plama zejdzie, usuń sodę lub talk za pomocą waty, a następnie obłóż bibułą kartkę, która była zaplamiona i wyprasuj ciepłym żelazkiem. Bibuła usunie resztki zabrudzeń z kartki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama