Reklama

Jak uratować poplamiony dywan?

Jeżeli na twoim ulubionym dywanie powstała plama, którą koniecznie chcesz usunąć, to mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. W zależności od tego, co spowodowało plamę, rozwiązania są różne. Wszystkie łączy jedno, mogą uratować twój dywan. Pamiętaj jednak, że jeżeli palma powstała po rozlaniu jakiejś płynnej substancji, to od razu postaraj się odsączyć jak najwięcej płynu za pomocą papierowych ręczników. Nigdy nie pocieraj plam, ponieważ możesz spowodować jej głębsze wchłonięcie do wnętrza tkaniny, a przez to plama będzie trudniejsza do usunięcia.

Reklama

Plamy z czerwonego wina

Plamy z czerwonego wina są trudne do usunięcia, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Trzeba jednak działać szybko, bo kiedy plama zaschnie, prawdopodobnie nie uda się już uratować dywanu. Zacznij od delikatnego odsączenia płynu ręcznikiem papierowym. Kiedy cały nadmiar wsiąknie, możesz przejść do usuwania plamy. Może wyda ci się to dziwne, ale czerwone wino najłatwiej jest usunąć białym winem. Nalewaj małymi porcjami bezpośrednio na plamę i odsączaj ciecz szmatką zamoczoną w zimnej wodzie. Możesz również spróbować metody z solą. Zasyp plamę obficie solą kuchenną i pozostaw do wyschnięcia, po odkurzeniu, po plamie nie powinno być śladu.

Plamy z atramentu

Atrament również jest ciężki do wywabienia  z tkanin. Możesz wypróbować dwóch metod. Po pierwsze spryskaj zabrudzenie WD-40 i pozostaw na 15 minut, po czym zmyj szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Drugi sposób to wykorzystanie spirytusu salicylowego lub technicznego. Zamocz ręcznik papierowy i delikatnie przykładając do plamy usuwaj ją po kawałku.

Plamy z tłuszczu

Tłuste plamy usuniesz z dywanu dzięki soli, sodzie lub skrobi. Zasyp plamę obficie i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie odkurz i przetrzyj dywan wilgotną szmatką. Jeżeli to konieczne, powtórz cały proces jeszcze raz. Pamiętaj, aby absolutnie nie wcierać plamy, bo tłuszcz wniknie jeszcze głębiej i będzie cięższy do usunięcia.

Soki owocowe

Plamę z soku owocowego usuniesz dzięki kremowi do golenia. Wetrzyj w plamę niewielką ilość, pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj wilgotną gąbką. Wcześniej dokładnie osusz plamę ręcznikami kuchennymi.

Plamy z kawy lub herbaty

Kawa i herbata nie będą dłużej brudzić twojego dywanu jeżeli na plamę użyjesz mieszanki wody i octu w równych proporcjach. Nanieś mieszankę na plamę i po kilku minutach osusz ręcznikiem papierowym.

Plamy z błota

Błoto nie powinno być usuwane od razu. Kiedy jest mokre, możesz jedynie rozetrzeć plamę zamiast ją usunąć. Poczekaj aż błoto zaschnie, usuń je zeskrobując i odkurz dokładnie dywan. Jeżeli jakaś część plamy pozostanie, możesz polać ją wodą gazowaną i osuszyć ręcznikiem kuchennym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama