Reklama

Jak uratować czarne ubrania?

Czarne lub ciemne ubrania znajdują się w każdej szafie. Ich wkładanie to nie tylko sposób, aby ukryć mankamenty sylwetki albo ją wyszczuplić, ale także podstawowa baza garderoby, którą można zestawiać w dowolny sposób. Choć są one bardzo uniwersalne, to tracą swój blask, przez blaknięcie wywołane praniem i detergentami. Czy w takim razie, musimy się z nim raz na jakiś czas żegnać i kompletować od nowa swoją garderobę? Wystarczy zastosować łatwy patent, aby szybko przywrócić idealną czerń swoich ulubionych ubrań. Jak zapobiec blaknięciu tkanin? Przekonajmy się.

Dlaczego czarne ubrania blakną?

Istnieje wiele powodów, dla których nasze czarne ubrania blakną, ale przeważnie winić możemy samego siebie. Do szybszej utraty ich pięknego i intensywnego koloru przyczyniamy się sami, np. dodając albo nieodpowiedni detergent, albo nadużywając jego ilość. Pranie może blaknąć również wtedy, gdy nasze ulubione bluzki, sukienki czy spodnie prane są w przeładowanej pralce, co sprzyja niedokładnemu wypłukania proszku do prania lub żelu. Co jeszcze może wpłynąć na utratę koloru? Czasami może być to także spowodowane kiepską jakością barwnika albo tkaniny. Jeśli zauważymy, że na naszych ubraniach pojawiły się białe przebarwienia lub intensywność czerni pozostawia wiele do życzenia, jest sposób, aby przywrócić im pierwotny kolor. Genialny patent masz pod ręką.

Reklama

Idealny dodatek do prania czerni

Jeśli wydaje nam się, że przywrócenie albo ochrona czarnego koloru ubrań wymaga inwestycji w drogie środki, to jesteśmy w błędzie. Wystarczy sięgnąć po dwa najpopularniejsze napary, które z całą pewnością znajdują się w naszych domach. Które dokładnie? Wystarczy kawa albo czarna herbata! Nie pozostaje nic innego jak zaparzyć bardzo mocną esencję jednego z napojów i wlać albo do przegródki na detergent, albo wprost do bębna urządzenia zawsze wtedy, gdy włączamy pralkę. Ile potrzeba naparu, aby przywrócić im dawny blask? Wszystko zależy od potrzeb: jeśli chcemy zapobiec blaknięciu, to można dodać pół szklanki kawy lub herbaty, a w przypadku przyciemnieni koloru tkanin - całą szklankę.

Uważaj na tę metodę

Choć metoda ratowania ciemnych ubrań nie jest skomplikowana, to warto pamiętać o dwóch niuansach. Pierwszym z nich jest wcześniejsze pozbycie się fusów z naparu, gdyż ich obecność w pralce może nie tylko ją dodatkowo zabrudzić, a także zapchać i uszkodzić filtr. 

Drugim szczegółem jest fakt, że metoda powiedzie się wyłącznie dla czarnych lub bardzo ciemnych tkanin. W innym przypadku, gdy w pralce znajdzie się odzież o innym kolorze, możemy ją rychło zniszczyć.

Uwaga na osady

Nie od dziś wiadomo, że zarówno kawa jak i herbata mogą pozostawiać osady: nie tylko na naczyniach, ale także na zębach. A co się stanie, kiedy wlejemy mocną esencję do pralki? Cóż, trzeba się liczyć, że nadużywanie metody może sprzyjać pojawianie się osadów wewnątrz urządzenia. Na szczęście, można się ich szybko pozbyć, wlewając do pustej pralki butelkę octu spirytusowego i włączenia programu z najwyższą temperaturą bez wirowania. To podwójna korzyść, bo nie tylko usuwamy zabrudzenia, ale także niwelujemy obecność kamienia, który negatywnie wpływa na żywotność pralki.

Zobacz także:

Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa!
Popularny majonez pod lupą Katarzyny Bosackiej. Jeden składnik niepokoi

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama