Reklama

Jak umyć piekarnik? Domowe środki do czyszczenia piekarnika

Czyszczenie piekarnika należy do najbardziej niewdzięcznych zadań podczas sprzątania kuchni. Na widok zaschniętego tłuszczu i resztek jedzenia wielu z nas ma ochotę od razu skapitulować. Zamiast jednak wyciągać białą flagę, lepiej jest zapoznać się z domowymi sposobami na czyszczenie piekarnika, dzięki którym unikniemy męczącego szorowania. Pomocne okażą się sprytne triki, które każdy powinien znać. Dowiedz się, czym umyć piekarnik, korzystając z prostych i tanich produktów.

Mycie piekarnika: Regularność to podstawa!

Co prawda może brzmieć to banalnie, ale warto wziąć sobie tę radę do serca. Nie ma nic gorszego niż przypalony piekarnik, na którego ściankach brud i tłuszcz zbierają się długimi tygodniami. Im dalej w las, tym trudniej zmobilizować się do gruntownego wyczyszczenia kuchennego sprzętu.

Dużo łatwiej będzie czyścić piekarnik octem po każdym użyciu, gdy już ostygnie. Przygotuj samodzielnie kombinację wody i octu wymieszanych w proporcjach 1:1. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj powierzchnię, która wymaga wyczyszczenia. Zostaw na kilka minut, następnie zetrzyj wilgotną szmatką. To idealny sposób na lekko zabrudzony piekarnik, którego zastosowanie nikomu nie powinno sprawić problemów.

Reklama

Zobacz również: Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić piekarnik parą wodną?

Oto patent, który poradzi sobie nawet z trudniejszymi do usunięcia plamami i zabrudzeniami. Jednocześnie wymaga od nas minimum pracy. Można wręcz powiedzieć, że piekarnik czyści się sam! Jak to możliwe?

Do dużego naczynia żaroodpornego wlej gorącą wodę i wstaw do piekarnika ustawionego na 140-150°C. Wystarczy 10 minut takiego zabiegu! Poczekaj, aż piec wystygnie (inaczej narazisz się na dotkliwie poparzenia) i wytrzyj go miękką gąbką. Pod wpływem działania pary wodnej brud zostanie rozpuszczony, a ty unikniesz długiego i męczącego szorowania.

Zobacz też: Ocet do prania: Kiedy go użyć?

Czym czyścić piekarnik? Stwórz własny środek do zadań specjalnych

Bez obaw, nie jest konieczne wyruszanie w nieznane, by znaleźć składniki mikstury, której skład znany jest wyłącznie wąskiemu gronu wtajemniczonych. Domowy środek do czyszczenia piekarnika wykonasz z trzech powszechnie dostępnych produktów:

  • wody,
  • octu,
  • sody oczyszczonej.

Doskonale sprawdzi się, gdy zastanawiasz się, czym wyczyścić przypalony piekarnik. Wodę i ocet ponownie połącz w proporcjach 1:1. Dodaj sodę oczyszczoną w takiej ilości, by uzyskać gęstą pastę. Jeśli twój piec nie był czyszczony naprawdę długo, dorzucić możesz łyżeczkę soli dla wzmocnienia efektu. Pastę nałóż na problematyczne powierzchnie i odczekaj kilka lub kilkanaście minut, by składniki miały szansę zadziałać.

Wkrocz do akcji, przecierając brudne miejsce okrężnymi ruchami. Gdy rezultat będzie zadowalający, usuń resztki domowego preparatu przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbki.

Jak doczyścić piekarnik?

Jeśli widzisz, że w trudno dostępnych zakamarkach nadal pozostały resztki brudu, nie odpuszczaj. Tym razem sięgnij po folię aluminiową. Oderwij kawałek i zwiń w kulkę. Tak stworzysz praktyczną myjkę, dzięki której dotrzesz do najwęższych szczelin. Jednocześnie jest ona delikatniejsza niż druciane myjki i szorstkie szczotki, więc nie musisz obawiać się o uszkodzenie powierzchni.

Sprzątaj sprytnie: Na folię możesz wlać kilka kropel najzwyklejszego płynu do naczyń, by ułatwić sobie mycie piekarnika

Polecamy:

Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby na mole w kuchni

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze? Tak się to robi krok po kroku

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama