Reklama

Jak ułatwić sobie świąteczne porządki?

Jednym z typowych przedświątecznych obowiązków jest sprzątanie. Święta to czas, który z pewnością motywuje nas do dbania o porządek w domu. Oprócz sprzątania nie warto zapominać również o stworzeniu w naszych mieszkaniach świątecznego klimatu. Jednak by nasze plany się powiodły, musimy zadbać o organizację naszej pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób ułatwić sobie sprzątanie przed świętami.

Dobry plan to podstawa

Świątecznych porządków lepiej nie zaczynać bez dobrze opracowanego planu. Podstawą jest umiejętne rozmieszczenie obowiązków w czasie. Należy pamiętać, by nie przytłoczyć się zadaniami. Świąteczne przygotowania powinny być rozplanowane minimum dwa tygodnie wcześniej. W każdym dniu warto posprzątać konkretny obszar domu. Jeśli nie uda nam się wykonać zaplanowanej czynności w jeden dzień nie przejmujmy się. Przecież możemy dokończyć ją w kolejny dzień.

Niepotrzebne rzeczy wyrzucamy bez wahania

W naszych domach często znajdziemy zupełnie niepotrzebne produkty, które - nie wiedzieć, dlaczego - przechowujemy. Wśród nich są stare gazety, ulotki i bibeloty. Wszystkie te rzeczy gracą naszą domową przestrzeń. Okres przedświątecznych porządków to doskonały czas, by się ich pozbyć. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca w domu.

Sprzątanie metodyczne

Pamiętajmy, że sprzątanie powinno być przemyślanie. Nie należy robić porządków w chaotyczny sposób. Najlepiej sprzątać jedno pomieszczenie po drugim. Zapewniamy, że takie działania znacznie przyspieszą proces sprzątania. Warto pamiętać również, żeby sprzątać od góry do dołu. Zaczynamy od żyrandoli, górnych półek i schodzimy na dół. Na końcu powinny być czyszczone podłogi.

Na mycie okien warto wybrać odpowiednią metodę

By okna były dobrze umyte, należy wybrać odpowiednią pogodę do ich czyszczenia. Stara zasada mówi, żeby nie robić tego, gdy mocno świeci słońce. Pod wpływem ciepła środki czyszczące wysychają na szybie, czego efektem mogą być smugi. Jeśli zdecydujemy się myć okna na mrozie, warto dodać do wody odrobinę denaturatu. Dzięki temu woda nie będzie zamarzać. Okna polecamy myć domowym preparatem: ocet rozcieńczony z wodą.

Drobne porządki wykonujmy na bieżąco

Pamiętajmy również, by nie zostawiać drobnych porządków na dzień przed wigilią. Mowa na przykład o wyczyszczeniu pieca czy zrobieniu prania. Wykonujmy je na bieżąco. Czas przedświąteczny ma służyć refleksji i umacnianiu więzi międzyludzkich. Nie warto go spędzać na myśleniu o sprzątaniu.

A gdy już posprzątamy...

Kiedy posprzątamy dokładnie cały dom i każda (no może prawie każda) rzecz będzie miała już swoje miejsce, pamiętajmy, by dbać o porządek, który stworzyliśmy. Odkładajmy zatem rzeczy na swoje miejsce i starajmy się nie bałaganić. Dzięki temu w święta w naszych domach będzie czysto i przytulnie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama