Reklama

Jak ułatwić sobie prasowanie?

Statystyki dowodzą, że prasowanie to jedna z domowych czynności, za którą Polacy definitywnie nie przepadają. Irytują nas przede wszystkim stanie przy desce do prasowania oraz dokładność, z jaką musimy wykonywać tę czynność. Jednak prasowanie nie musi być jedną z najbardziej męczących domowych czynności. Podpowiadamy kilka trików, które znacznie ją ułatwią, a jednocześnie przyspieszą.

Segregacja ubrań

Prasowanie powinniśmy zacząć od segregacji ubrań. Najlepiej podzielić je tak, jak układamy w szafie - kolorami, materiałami, etc. Na początek warto wyprasować materiały delikatne, które potrzebują niższej temperatury żelazka. Z każdą grubszą tkaniną należy zwiększać temperaturę. Dzięki temu żelazko będzie pracowało wydajniej i ekonomiczniej.

Bardzo zmięte tkaniny skrop wodą

Jeśli mamy problem z rozprasowaniem niektórych tkanin, wystarczy namoczyć je wodą i dopiero zacząć prasować. Ten trik znacznie ułatwi wygładzenie materiału. Świetnie sprawdza się podczas prasowania koszul lub garniturów.

Prasuj na lewej stronie

Tkaniny, które na prawej stronie mają nadruk, różnego rodzaju zdobienia lub tworzywo, które może przywrzeć do żelazka, należy prasować na lewej stronie. Zwłaszcza ubrania w ciemnych kolorach powinny być prasowane na odwrotnej stronie, by uniknąć świecenia się materiałów.

Płyny przyspieszające prasowanie

Od niedawna w sklepach z artykułami przemysłowymi znajdziemy płyny ułatwiające prasowanie. Są naprawdę skuteczne, a w dodatku pięknie pachną. Idealnie sprawdzają się w przypadku grubych tkanin i firan. Efekt zaskakuje!

Folia

By ułatwić sobie prasowanie, na desce możemy rozłożyć również folię aluminiową i prasować ubrania tylko z jednej strony. To dlatego, że folia odbija ciepło. Dzięki temu prasowanie stanie się prostsze i szybsze.

Pościel i zasłony przed prasowaniem złóż na połowę

Prasowanie zasłon i pościeli pójdzie nam znacznie łatwiej, gdy złożymy je na połowę. Na początku składamy tylko na raz i prasujemy całość, później składamy znowu na połowę i tak do momentu, gdy uzyskamy pożądaną ilość. Po prasowaniu możemy włożyć już poskładaną tkaninę do szafy.

Odpowiednio dobrana temperatura

Jeśli chcemy sprawnie i bez nerwów wyprasować nasze ubrania, powinniśmy znać podstawowe zasady dobierania temperatury do prasowania. Oto one:

* Bawełnę zawsze prasujemy w około 180 stopniach Celsjusza (jasne ubrania zawsze na prawej stronie, z kolei ciemne na lewej);

* Jedwab najlepiej prasować żelazkiem rozgrzanym do około 130 stopni Celsjusza, najlepiej przez delikatnie zwilżoną szmatkę;

* Sztuczne materiały łatwo mogą się przypalić, dlatego najlepiej prasować je w temperaturze około 85 stopni Celsjusza;

* Z kolei len potrzebuje wysokiej temperatury, bo ponad 200 stopni Celsjusza. Lniane tkaniny należy na początek skropić wodą, a następnie włożyć na około pół godziny do zamrażalnika. Po wyprasowaniu będzie imponująco gładki;

* Odzież dżinsową przed prasowaniem warto delikatnie skropić wodą z octem, a następnie prasować przez wilgotną szmatkę żelazkiem nagrzanym do około 220 stopni Celsjusza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama