Reklama

Jak udrożnić zatkane rury?

Zapchane rury są przyczyną wielu kłopotów. Włosy czy resztki jedzenia mogą na dobre zatkać kanalizację. Co wtedy robić? Jest wiele środków, które pomogą ci uporać się z problemem. Jak udrożnić zatkane rury? Z jakich metod skorzystać? Poniżej podpowiadamy.

Ocet z sodą oczyszczoną

To środki, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Jest to prosta i sprawdzona metoda udrożniania zatkanych rur. Wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej i wlej szklankę octu: roztwór zacznie się pienić i rozpuści zator. Po kwadransie kanalizację zalej jeszcze ciepłą wodą. I gotowe!

Spirala do czyszczenia rur

Kolejną metodą udrożniania zatkanych rur jest spirala hydrauliczna. To nic innego jak stalowy, zawinięty drut, z ostrą końcówką. Na drugim końcu spirali znajduje się korba, która służy do wprowadzenia spirali. Przed wykonaniem operacji usuń syfon, ponieważ urządzenie nie przedostanie się do rury.

Reklama

Wieszak z wygiętego drutu

To bardzo prosty patent, który idealnie sprawdzi się do wyciągania włosów z zatkanych rur. Wystarczy ci druciany wieszak, którego końcówkę zegnij tak, aby powstał mały haczyk. Przepchnij go przez pokrywę i wyciągnij jak największą ilość odpadów. Pamiętaj jednak o wykonywaniu ruchu w swoją stronę: wpychanie zatoru w głąb spowoduje ponowne zatkanie rur. Na końcu zalej odpływ wrzątkiem i gotowe!

Polecamy: Jak usunąć pleśń ze ściany domowymi sposobami?

Udrożnianie środkami chemicznymi

Środki chemiczne również są pomocne przy udrożnianiu zatkanych rur. Jest to najpowszechniejsza metoda, gdyż wystarczy taki środek wlać do zatkanego odpływu i zalać gorącą wodą. Podczas wykonywania zabiegu należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż opary które są wydzielane, mogą podrażnić oczy i układ oddechowy. Postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta.

Soda kaustyczna

Soda kaustyczna to nic innego jak wodorotlenek sodu. Podczas jej stosowania należy bardzo uważać, ponieważ może powodować podrażnienia oczu i układu oddechowego. Do wykonania tego zabiegu będziesz potrzebować gumowych rękawic oraz ochronnych okularów. Następnie do wiadra wlej trzy litry zimnej wody i wymieszaj z trzema szklankami sody. Mieszankę wlej do odpływu na 20 minut i pozostaw. Na koniec zalej zatkany przepływ wrzątkiem z czajnika i gotowe!

Przepychaczka do rur

To narzędzie można spotkać prawie w każdym domu. Swoją popularność zawdzięcza prostej budowie i łatwemu zastosowaniu. Podczas udrożniania zatkanych rur za pomocą gumowego przepychacza, powstaje ciśnienie, które tworzy się w czasie pompowania. Zasysane powietrze powinno w całości usunąć zator w kanalizacji.

Najważniejsza profilaktyka

Aby zapobiec niedrożności kanalizacji na przyszłość, należy usuwać resztki jedzenia oraz włosy, które zatykają rury. Warto też raz na dwa tygodnie profilaktycznie wlać szklankę wrzątku połączoną z trzema łyżkami soli. Ten zabieg pomoże na bieżąco odtykać zapchaną kanalizację.

Zobacz też:

Jak wyczyścić sztućce ze srebra?

Jak prać ręczniki i pościel?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama