Reklama

Jak udrożnić odpływ? Niezawodne sposoby

Zatkany odpływ potrafi przyprawić o niemały zawrót głowy, ale od tego problemu raczej trudno uciec. Tłuszcz, resztki jedzenia czy pozostałości po kosmetykach bądź włosy zalegają w zlewie czy w umywalce i prowadzą do braku drożności w rurach. Oczywiście, w kłopotliwej sytuacji pomocy zawsze można szukać u hydraulika, jednak zanim wykona się telefon do specjalisty, warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby, które często okazują się wyjątkowo skuteczne. Poniżej można znaleźć garść wskazówek na temat tego, jak wykorzystać do udrożnienia rur sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, ocet spirytusowy oraz boraks.

Reklama

Jak rozpoznać, że zlew jest niedrożny?

Pierwszymi symptomami wskazującymi na niedrożność zlewu są charakterystyczne bulgoty pojawiające się przy spływaniu wody w rurach, pęcherzyki powietrza oraz znacznie wolniejsze tempo odpływu wody.

Sól i soda oczyszczona udrożni rury

Jeśli problem pojawia się w kuchni bądź w łazience, warto sięgnąć po niezawodną sodę oczyszczoną oraz sól. Na ich bazie trzeba przygotować odpowiednią mieszankę: Pół szklanki sody oczyszczonej należy połączyć z połową szklanki soli. Gotowy naturalny preparat trzeba wsypać do odpływu i zalać gorącą wodą. Dzięki zastosowaniu tej prostej metody można szybko odetkać i udrożnić rury.

Stosuj zabieg z solą

Aby problemy z zatkanym zlewem czy umywalką w przyszłości się nie powtarzały, warto regularnie - co ok. dziesięć dni - stosować udrażnianie solą. Wystarczy do szklanki wrzącej wody wsypać trzy łyżki soli, połączyć składniki i zalać miksturą zlew bądź umywalkę, a następnie pozwolić jej działać przez całą noc. Nazajutrz sanitariaty trzeba spłukać dużą ilością wody. Ta prosta metoda może nas wybawić z niejednej opresji.

Sięgnij po kwasek cytrynowy

Problemów z zatkanym zlewem czy umywalką pomoże również pozbyć się kwasek cytrynowy, który jest równie skuteczny w działaniu jak soda oczyszczona. Ja go zastosować? Wystarczy rozpuścić w szklance ciepłej wody dwa opakowania kwasku cytrynowego, starannie rozmieszać składniki i odczekać kilka minut. Następnie zalać gotową mieszanką odpływ i gotowe. Po braku drożność rur nie powinno być śladu.

Wzmocnij działanie - połącz sól i sodę z octem

W odtykaniu zlewu bądź umywalki pomoże także niezastąpiony w kuchni i w łazience ocet spirytusowy połączony z solą oraz sodą oczyszczoną, które wzmocnią jego działanie. Wystarczy wsypać do odpływu szklankę soli oraz szklankę sody oczyszczonej, a następnie podgrzać szklankę octu. Gdy zyska wysoką temperaturę, należy wlać go zlewu bądź umywalki, a po kilku minutach zalać odpływ wrzącą wodą. Gotowe.

W udrożnianiu rur świetnie sprawdzi się boraks

W przypadku problemów z zatkanymi odpływami warto również sięgać po boraks. Jego działanie, oczywiście, również należy wzmocnić solą i octem spirytusowym, przygotowując na ich bazie niezawodną mieszankę. Należy połączyć ¼ szklanki soli z ¼ szklanki boraksu i dolać do nich pół szklanki octu. Gotową miksturę trzeba wlać do odpływu i pozwolić mu działać przez kilka minut, a następnie zalać wrzącą wodą z dodatkiem soli.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama