Reklama

Jak szybko wyczyścić fugi?

Brudne fugi to prawdziwa zmora w łazienkach i kuchniach. Są trudne do wyczyszczenia, błyskawicznie stają się szare i psują cały efekt sprzątania. W sklepach dostępne są specjalne środki czyszczące do fug, ale wydzielają one silny i nieprzyjemny zapach, mogą też podrażniać skórę i są zagrożeniem dla małych dzieci. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych i naturalnych metod. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować płyn do mycia i wybielania fug oraz w jaki sposób zabezpieczyć je przed gromadzeniem się w nich brudu.

Pasta do czyszczenia fug

Wybielający i bezpieczny dla skóry środek do czyszczenia fug z łatwością przygotujemy sami. Do sody oczyszczonej wystarczy dodać niewielką ilość wody, tak by powstała konsystencja pasty. Nakładamy ją na zabrudzone fugi na kilkanaście minut, a następnie przecieramy ściereczką (lub szczoteczką do zębów) i zbieramy cały pozostały proszek. Po tym zabiegu podłogę wystarczy umyć jak zwykle. Fugi odzyskają dawny blask.

Domowy płyn do czyszczenia fug

Jeśli chcemy wyczyścić dużą liczbę fug, warto przygotować specjalny płyn o właściwościach odkażających i wybielających. Do pojemnika z atomizerem należy wlać ¼ szklanki octu, 1/3 szklanki soku z cytryny oraz dodać ½ szklanki sody oczyszczonej i ½ szklanki letniej wody. Substancję należy dokładnie wymieszać, a następnie spryskać nią fugi. Po kilkunastu minutach całość wystarczy przetrzeć szczotką i umyć podłogę jak zwykle.

Jak pozbyć się pleśni i rdzy z fug?

Sok z cytryny jest niezastąpionym sojusznikiem w walce z brudnymi fugami. Nie tylko je wybiela i odświeża, ale pomaga pozbyć się pleśni i bakterii, hamuje też tworzenie się plam wilgoci. Sok z jednej cytryny wystarczy zmieszać z gorącą wodą i wlać do pojemnika z atomizerem. Taką mieszanką należy spryskać fugi i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli na fugach pojawiła się rdza lub osady z kamienia, najlepiej użyć nierozcieńczonego soku z cytryny i spryskać nim zabrudzenia. Po kilkunastu minutach całość wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama