Reklama

Jak szybko umyć okna?

Niektórzy to uwielbiają, inni zaś zostawiają na ostatnią chwilę lub odkładają tę czynność w czasie. O czym mowa? O myciu okien! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że trzeba to robić, zwłaszcza jeśli zależy nam na doświetleniu wnętrza. Ale nie zawsze wiemy, jak się za to szybko zabrać, a na dodatek nadkładamy pracę poprzez stosowanie kilku błędów. Zatem, jak szybko umyć okna? Sprawdźmy!

Reklama

Wybierz odpowiedni czas!

Chcesz szybko umyć okna? Zaplanujmy tę czynność i poczekajmy na odpowiedni moment. Najlepiej, aby wybrać dzień bezdeszczowy, ale także wtedy, gdy na niebie są chmury. Dlaczego? Wszystko przez promienie słoneczne. Otóż właśnie one podczas mycia powodują, że tworzą się smugi i zacieki, które niweczą cały efekt i dodają nam niepotrzebnej pracy!

Przygotuj sobie odpowiedni sprzęt!

Większość z nas posiada w domach okna plastikowe i ich szybkie umycie nie nastręcza większego problemu. Ramy wykonane z tego materiału bardzo szybko się myje - wystarcz ściereczka lub gąbka nasączona mieszanką wody i odrobiny płynu do mycia naczyń. A czym szybko umyć szyby? Najlepiej skorzystać z odpowiednich płynów i ręcznika papierowego lub przeznaczonej do okien gumowej ściągaczki.

Drewniane okna

Jeśli w domu posiadamy stare okna, które mają drewnianą ramę, warto otoczyć je szczególną opieką. Przede wszystkim do ich mycia nie powinno stosować się preparatów na bazie amoniaku lub alkoholu, ponieważ mogą zniszczyć powłokę farby lub lakieru. Lepiej sięgnąć po delikatny detergent (np. płyn do mycia naczyń), a po umyciu zastosować środek impregnujący.

Trik z gazetami

Jeszcze nasze babcie stosowały znany trik z gazetami. Na czym polegał? Na przecieraniu nimi powierzchni szyb, aby je wypolerować oraz pozbyć się smug. Niestety, obecnie trudno znaleźć gazetę, która poradziła sobie z zabrudzeniami, dlatego takie próby mogą zakończyć się rozpuszczeniem farby i zniszczeniem ramy, a także z pojawieniem się rys i mikrouszkodzeń. Jeśli chcemy wypolerować szyby, lepiej sięgnąć po zwykłą szmatkę lub ręcznik papierowy.

Eko sposoby na czyste okna

Gdy nie mamy pod ręką płynu do mycia szyb albo leży nam na sercu troska o środowisko, warto sięgnąć po ekologiczne środki czyszczące. Oczywiście, najlepiej spisuje się ocet spirytusowy (wystarczy rozpuścić szklankę w pięciu litrach ciepłej wody albo przelać go do buteleczki ze spryskiwaczem i stosować na okna bezpośrednio). Jeśli nie przepadamy za drażniącym zapachem octu, można zastąpić go sokiem z cytryny - najlepiej dwie wyciśnięte cytryny rozpuścić w szklance wody i przelać do butelki ze spryskiwaczem. 

Zobacz także:

Jak odnowić sufit?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama