Reklama

Jak szybko posprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni nie musi wcale pochłaniać ogromnej ilości czasu i doprowadzać cię do pasji. Podpowiadamy, jak przy użyciu sprawdzonych sposobów, pozbyć się osadu z granitowego zlewu, czym usunąć tłusty nalot z szafek, półek i palników, w jaki sposób wyczyścić na błysk meble i kafelki oraz jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z deski do krojenia i ten dobiegający z mikrofali.

Jak usunąć kamień ze zlewu?

Jeśli na granitowym zlewozmywaku osadził się kamień, usuniesz go mieszanką sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Wlej do zlewu gorącą wodę i wsyp po opakowaniu kwasku i sody. Wymieszaj i pozostaw na noc. Rano wypuść wodę i starannie oczyść zlew.

Kamień osadzający się wokół baterii usuniesz też sokiem z cytryny. Nasącz nim papierowy ręcznik i owiń wokół kranu. Pozostaw na noc. Rano spłucz.

Jak wyczyścić palniki kuchenki?

Palniki kuchenki gazowej z zapieczonym, tłustym brudem włóż do torebek strunowych. Do każdej z nich wlej szklankę amoniaku i szczelnie zamknij. Pozostaw palniki na noc, a rano opłucz je wodą. Będą jak nowe.

Jak wyczyścić blaty i okapy?

Skórki z cytryny zalej szklanką octu. Zakręć słoik i odstaw na tydzień. Przecedź, przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i używaj do mycia blatów kuchennych i okapów. Olejek zawarty w skórkach doskonale radzi sobie z tłustym osadem.

Sposób na lśniące meble

Dwie łyżki soku z cytryny wymieszaj z taką samą ilością oleju lub oliwy. Miksturą przetrzyj drewniane meble. Odczekaj kilka minut i wypoleruj miękką szmatką, a meble będą czyste i lśniące. Mieszanka świetnie pielęgnuje też dłonie.

Jak wyczyścić kafelki w kuchni?

Zabrudzeń z kuchennych kafelków pozbędziesz się skutecznie, sięgając po płyn do szyb z amoniakiem albo mieszankę na bazie octu spirytusowego. Do ich rozprowadzenia użyj dyfuzora, robiącego pianę. Po spryskaniu płytek odczekaj dziesięć minut i zmyj preparat.

Aby na kafelkach (tylko gładkich, z połyskiem) nie osadzał się kamień, nanieś na nie preparat tzw. niewidzialną wycieraczkę. Można go kupić w sklepach motoryzacyjnych.

Jak szybko wyczyścić półki?

Wszystkie półki - także te w lodówce - i góry szafek starannie umyj. Możesz w tym celu wykorzystać domowy środek na bazie skórek z owoców cytrusowych, soli, octu spirytusowego, wody destylowanej i olejku zapachowego. Po umyciu półki i powierzchnie szafek dobrze osusz i wyłóż papierem woskowanym albo naklej na nie folię spożywczą. Tłusty brud i resztki jedzenia będą się zbierały na nich. Następnym razem nie będziesz musiała szorować tych powierzchni, wystarczy tylko, że zdejmiesz papier czy folię i nałożysz nowy.

Jak wyczyścić piekarnik?

Jeśli chcesz szybko pozbyć się uporczywych zabrudzeń z piekarnika, sięgnij po domowy środek do czyszczenia na bazie sody oczyszczonej i soli. Połącz składniki i dolej do nich tyle wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Dokładnie wymieszaj. Gotowym preparatem starannie oczyść piekarnik. Będzie jak nowy.

Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę?

Do wnętrza mikrofalówki wstaw głęboki talerz z wodą i sokiem cytrynowym, albo wodą i płynem do zmywania naczyń (2:1). Nastaw urządzenie na kilka minut, na najwyższą moc. Po tym czasie ostrożnie wyjmij talerz, a ścianki mikrofalówki przetrzyj ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić deskę do krojenia?

Deskę, na której kroiłaś czosnek, cebulę lub rybę, przetrzyj kawałkiem cytryny, a nieprzyjemny zapach zniknie. Sokiem cytrynowym posmaruj również dłonie. Nie tylko pozbędziesz się brzydkiego zapachu produktów, których dotykałaś, ale także wygładzisz i odżywisz skórę rąk.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama