Reklama

Jak szybko i bez problemów umyć okna?

Czas jesiennych porządków trwa w najlepsze. To najlepszy moment, żeby gruntownie odświeżyć mieszkanie. Podpowiadamy, jak szybko umyć okna i bez najmniejszych problemów pozbyć się tworzących na oknach smug. Dowiesz się, jak bardzo te czynności mogą ułatwić ci domowe środki przyrządzane na bazie alkoholu, octu czy boraksu oraz zwykła cebula i gliceryna czy stare gazety lub rajstopy.

Reklama

Jak pozbyć się smug z okien?

Jak umyć szyby tak, żeby nie było na nich widać smug? Wbrew pozorom nie jest to rzecz nieosiągalna, bo jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Płyn do płukania tkanin albo gliceryna

Wystarczy dodać odrobinę płynu do płukania tkanin do wody, którą myjemy okna, a szyby będą lśniły. Dodatkowo stworzy się na nich ochronny film, który na dłużej pozwoli zachować czystość.

Cebula

Przekrojoną połówką cebuli należy przetrzeć szyby, a następnie myć jak zawsze. Można też dorzucić cebulę do wiaderka z wodą do mycia.

Pora dnia

Pamiętaj, że duże znaczenie ma też pora dnia:

- okien skierowanych na wschód nie należy myć przed godziną 11.

- okien skierowanych na południe nie należy myć między godziną 11. a 15.

- okien skierowanych na zachód nie należy myć od godziny 11. aż do zachodu słońca.

- okna skierowane na północ można myć o dowolnej porze dnia.

.

Jak szybko oczyścić ramy okien? Sprawdzone patenty

Pomiędzy jednym myciem okien a kolejnym ramy bardzo się brudzą, a szyby kurzą. Ich czyszczenie wymaga nie lada wysiłku – szmatka od razu jest czarna, wodę, w której ją płuczemy, musimy ciągle zmieniać, a brud wciąż się osadza na oknie, co sprawia, że tak bardzo nie lubimy tej czynności.

Pomysłowym patentem jest użycie zwykłego domowego odkurzacza z nasadką w formie małej szczotki. Najpierw odkurzamy ramy, a następnie szyby. Późniejsze mycie wodą, najlepiej z dodatkiem octu, będzie znacznie szybsze i skuteczniejsze.

Czym polerować szyby?

Do polerowania szyb najczęściej wykorzystuje się ręczniki papierowe, ale one nie uchronią cię przed ryzykiem powstania uporczywych smug i mało efektownych zacieków. Znacznie lepiej sprawdzą się stare gazety, najlepiej czarno-białe. Zrób z nich kulkę i poleruj nimi szyby. Efekt miło cię zaskoczy.

Podobne rezultaty uzyskasz, wykorzystując do polerowania szyb stare nylonowe rajstopy. Twoje okna będą lśnić czystością, i nie pojawi się też na nich żadna smuga czy zaciek.

Jak zrobić domowy płyn do mycia szyb?

Nieinwazyjny, ekologiczny i niedrogi płyn przeznaczony do mycia szyb przygotujemy dzięki produktom, które z pewnością mamy w zasięgu ręki. Możliwości jest co najmniej kilka:

Płyn na bazie octu

- 1 szklanka octu,

- 1 szklanka wody,

- sok z 1 cytryny.

Sposób przygotowania:

Całość zamieszaj i wlej do pojemnika ze spryskiwaczem lub do butelki.

Płyn na bazie alkoholu:

- 1 szklanka wody,

- 1 szklanka octu,

- 1 szklanka bezbarwnego denaturatu.

Sposób przygotowania:

Na koniec szyby można wytrzeć do sucha specjalną szmatką albo papierowymi ręcznikami. Dobrze sprawdzi się też polerowanie szyb gazetą.

Płyn na bazie alkoholu:

1 szklanka wody,

1 szklanka octu,

1 szklanka bezbarwnego denaturatu.

Płyn z boraksem:

2 szklanki wody,

2 łyżeczki boraksu,

2 krople gliceryny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama