Reklama

Jak szybciej prasować ubrania?

Według przeprowadzonych ankiet prasowanie to jeden z najbardziej znienawidzonych domowych obowiązków. Stos pogniecionych koszul, bluzek i sukienek niemal każdego wyprowadza z równowagi, a w efekcie zdarza się, że chodzimy w pomiętych ubraniach lub prasujemy najpotrzebniejszą rzecz tuż przed wyjściem z domu. Co zrobić, żeby prasowanie stało się przyjemniejszą, łatwiejszą, a przede wszystkim szybszą czynnością? Sprawdź najciekawsze sposoby.

Reklama

Zaplanuj czas na prasowanie

Rosnąca sterta upranych i zmiętych ubrań tylko pogarsza sytuację i sprawia, że jeszcze bardziej odkładamy prasowanie „na lepszy czas”. Dlatego warto je wcześniej zaplanować, pamiętając, by za jednym razem nie prasować wszystkiego, a jedynie kilka-kilkanaście rzeczy przydatnych na najbliższe dni. Dzięki temu prasowanie przestanie się nam jawić jako mozolne zadanie na całe popołudnie czy wieczór. Dobrze jest też połączyć tę czynność z praniem, tak by móc wyprasować od razu na przykład wilgotne po wirowaniu koszule.

Łatwiejsze prasowanie zaczyna się od prania

Sposób, w jaki pierzemy i suszymy ubrania, ma ogromne znaczenie na liczbę powstałych zagnieceń i w efekcie łatwość prasowania. Warto wiedzieć, że silne wirowanie sprawia, że ubrania są o wiele bardziej zmięte. Sprzyja temu także ładowanie pełnego bębna pralki. Pranie należy też od razu wyjąć z urządzenia, mocno strzepnąć, by jak najbardziej wyeliminować zagniecenia, oraz rozwiesić do suszenia (pamiętaj, aby klamerki przypinać na szwach, w najmniej widocznym miejscu) na suszarce lub wieszakach. Sprytnym sposobem jest też prasowanie koszul i bawełnianych ubrań, gdy są one jeszcze wilgotne. Jeśli wyschną, możesz je skropić ciepłą wodą.

Dobry plan podstawą sprawnego działania

Aby zaoszczędzić czas, posortuj zmięte ubrania i ułóż je, biorąc pod uwagę temperaturę, w jakiej można je prasować. Zacznij od najniższych temperatur, w ten sposób nie trzeba czekać, aż temperatura żelazka spadnie lub podniesie się.

Kłopotliwe elementy

Kołnierzyk i mankiety koszuli, rękawy bluzek i sukienek to elementy, które szczególnie ciężko uprasować. Prasując koszulę, rozpocznij od kołnierzyka (najpierw lewa, potem prawa strona) i karczka, a następnie przejdź do rękawów, prawego przodu, pleców i lewego przodu. Aby na rękawach nie pozostały nieestetyczne zgięcia po prasowaniu, wystarczy włożyć do nich zrulowany ręcznik, a następnie użyć żelazka.

Prasuj dwa razy szybciej

Folia aluminiowa

Dzięki zwykłej folii aluminiowej możemy prasować dwa razy szybciej. Wystarczy że deskę do prasowania wyścielimy warstwą folii (błyszczącą stroną do góry), a następnie założymy pokrowiec. Folia „odbije” wysoką temperaturę i sprawi, że ubranie zostanie uprasowane z obu stron jednocześnie. Ten trik stosują nawet krawcowe.

Spray z octem

Roztwór wody z octem (w proporcji 3:1 – warto też dodać kilka kropel olejku eterycznego, na przykład lawendowego) znacznie przyspieszy i ułatwi nam prasowanie. Pomięte ubrania wystarczy spryskać przygotowaną mieszaniną i pozostawić do wyschnięcia. Zapach octu wyparuje, a ubrania rozprostują się całkiem lub pozostaną na nich jedynie delikatne zagniecenia, które z łatwością rozprasujemy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama