Reklama

Jak stosować boraks w codziennych porządkach?

Boraks, czyli sód sodowa kwasu borowego, jest naturalną substancją o wielu zastosowaniach. Ten ekologiczny i bezpieczny środek ułatwi nam codzienne porządki. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i wybielające, a jednocześnie nie podrażnia skóry, i jest bezpieczny dla środowiska. Warto więc zastąpić nim popularne detergenty, których używamy do sprzątania łazienki czy kuchni. Sprawdź, jak wykorzystać boraks do czyszczenia piekarnika, usuwania plam, udrażniania rur, a nawet zwalczania insektów w domu.

Reklama

Boraks do zwalczania insektów

Boraks jest naszym sprzymierzeńcem w walce z insektami w domu. Dzięki niemu pozbędziemy się rybików, pluskiew, karaluchów czy mrówek. Miejsca, w których widujemy nieproszonych gości, wystarczy opryskać mieszanką na bazie boraksu i cukru (po jednej łyżce) oraz wody (pół szklanki). Insekty błyskawicznie się wyniosą.

Boraks usunie plamy

Boraks jest także świetnym środkiem do usuwania najbardziej uporczywych plam. Zaplamione tkaniny najlepiej umieścić w misce z wodą, w której wcześniej rozpuszczamy łyżkę tej substancji. Po 30 minutach ubranie można wyjąć i uprać jak zwykle w pralce.

Boraks do sprzątania kuchni

Zaschnięte i przypalone zabrudzenia w piekarniku to prawdziwa zmora. Zamiast mozolnego szorowania warto więc wykorzystać niezawodne substancje. Trzy łyżki boraksu wystarczy zmieszać z sześcioma łyżkami sody oczyszczonej i połową szklanki soli. Do takiej mieszanki trzeba jeszcze dodać wodę, tak by powstała konsystencja pasty. Następnie należy nałożyć ją na zabrudzenia w piekarniku na 15-20 minut, a po tym czasie przetrzeć wilgotną ścierką.

Za pomocą boraksu z łatwością udrożnimy też rury w zlewie. Pół szklanki tej substancji należy wsypać do odpływu, a następnie zalać gorącą wodą. Po godzinie zlew jeszcze raz powinno się zalać wrzątkiem. Rury zostaną odetkane, a nieprzyjemny zapach zniknie.

Boraks do sprzątania łazienki

Boraks ułatwi nam sprzątanie łazienki – skutecznie usuwa brud oraz osady z kamienia i mydła. Działa też antybakteryjnie i odkażająco, pozwoli więc zachować higienę w łazience. Wystarczy zmieszać go z odrobiną wody, tak by powstała konsystencja pasty. Należy ją nałożyć na zabrudzenia na kilkanaście minut, a następnie przetrzeć miękką ściereczką i obficie spłukać wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama