Reklama

Jak sprzątały nasze babcie? Najlepsze patenty

Dawniej dostęp do środków czyszczących nie był taki prosty. Kobiety musiały radzić sobie na swój sposób, często wykorzystując do sprzątania to, co akurat miały pod ręką. Szare mydło nie służyło wyłącznie do mycia się, ale też do prania. Natomiast popiół miał swoje zastosowanie do czyszczenia srebrnych sztućców. Przykładów można mnożyć bez końca, ale również wykorzystywać je w praktyce po dziś dzień. Jak sprzątały nasze babcie? Poniżej podpowiadamy kilka najlepszych patentów na ekologiczne porządki!

Sprawdzone sposoby babć

Nie można wątpić w fakt, że sprzątanie stanowiło większe wyzwanie dla naszych babć niż dla współczesnych kobiet. Z czego to wynikało? Jednym z problemów był brak dostępu do detergentów, od których w dzisiejszych czasach uginają się sklepowe półki. Dlatego też ówczesne panie domu korzystały z naturalnych środków. 

Pomimo różnych ograniczeń starały się, aby dom pachniał świeżością, a wszystko wokół lśniło czystością. Oczywiście nie chodzi o to, aby rezygnować ze wszystkich udogodnień, które oferuje współczesny świat. Celem jest to, by wybrać bardziej ekologiczne i mniej inwazyjne środki. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale również twój portfel.

Reklama

Mycie garnków za pomocą piasku i sody

Pierwszym ze sposobów, który praktykowały nasze babcie, było mycie garnków piaskiem lub sodą oczyszczoną. Obie te substancje świetnie radzą sobie w przypadku przypalonych naczyń, a także nadają im połysku. Piasek ściera przypaloną warstwę i dokładnie myje zewnętrzną część naczynia. Soda oczyszczona natomiast jest substancją lekko żrącą i ma odczyn zasadowy. To sprawia, że dokładnie wyczyści brudny garnek, a ponadto pochłonie nieprzyjemny zapach z resztek jedzenia.

Jak wyczyścić przypaloną powierzchnię naczynia? Nałóż na wilgotną gąbkę odrobinę sody lub piasku i mocno wyszoruj zabrudzoną część garnka. Następnie spłucz proszek obficie wodą, a naczynie wymyj płynem do naczyń, na końcu dokładnie osusz.

Czyszczenie srebrnych sztućców popiołem

Srebrne sztućce z czasem mogą zacząć rdzewieć i ciemnieć. Warto zawczasu zatroszczyć się o ich wygląd, a tym samym zapobiec powstaniu rdzawych nalotów. Dawniej panie domu czyściły srebrną zastawę stołową za pomocą popiołu. Co ciekawe, to jeden z najstarszych sposobów pielęgnacji srebrnych sztućców.

Do wykonania tej czynności potrzebujesz bawełnianą szmatkę, którą delikatnie zwilż. Następnie nabierz na ścierkę niewielką ilość popiołu i wyczyść zabrudzone przedmioty. Na końcu wypoleruj sztućce i gotowe! Nigdy nie stosuj popiołu węglowego, gdyż w łatwy sposób może zarysować srebro.

Gliceryna do zmiękczania ręczników

Gliceryna jest substancją, która śmiało może zastąpić płyn do zmiękczania tkanin. Kiedy nasze babcie nie miały dostępu do chemicznych środków, to właśnie gliceryna ratowała je z opresji. Jeśli po każdym praniu twoje ręczniki są sztywne i szorstkie, niewielka ilość tej substancji rozwiąże problem.

Najprostszym sposobem będzie wlanie do pojemnika na płyn trzech łyżek gliceryny i ustawienie urządzenia na krótki tryb. Po wyschnięciu tkaniny będą bardzo miłe w dotyku. Jeśli robisz pranie ręczne, wystarczy, że dokładnie tę samą ilość specyfiku dodasz do miski z wodą.

Szare mydło na uporczywe plamy

Do usuwania plam nasze babcie stosowały szare mydło. To nic innego jak mieszanka gliceryny, chlorku sodu oraz kwasu cytrynowego i karboksylowego. Dlaczego tak mocno ceniły sobie jego właściwości? To dzięki szerokiemu zastosowaniu szarego mydła: nadawało się zarówno do codziennej higieny, jak i wywabiania trudnych plam.

Jak pozbyć się zabrudzeń za pomocą szarego mydła? Zamocz rzeczy w wodzie i dodaj do niej rozdrobione na tarce szare mydło. Innym sposobem jest posmarowanie preparatem bezpośrednio zabrudzonego miejsca na ubraniu i spłukanie środka po upływie kwadransa.

Polecamy: Jak usunąć pleśń ze ściany domowymi sposobami?

Konserwacja drewnianej podłogi olejem roślinnym

A jak nasze babcie sprzątały brudne podłogi? Także w tym wypadku sięgały po naturalne środki, które miały pod ręką. Do czyszczenia drewnianej posadzki panie domu używały oleju roślinnego. Jego zastosowanie nie było przypadkowe: produkt ten ma właściwości konserwujące i pielęgnujące drewno. Cały zabieg polega na wtarciu w powierzchnię oleju, który wnika głęboko w panele lub parkiet. Efektem będzie błyszcząca oraz uchroniona przed porysowaniem podłoga.

Przed wykonaniem zabiegu dokładnie umyj powierzchnię i zabezpiecz ściany. Pamiętaj, jeśli panele pokryte są olejowoskiem, najpierw rozpuść warstwę wosku specjalnym mydłem. Natomiast w przypadku podłogi lakierowanej, musisz zeszlifować powierzchnię, np. za pomocą papieru ściernego. Na koniec usuń pył i kurz, a dopiero potem zajmij się impregnacją drewnianej posadzki.

Zobacz też:

Jak wyczyścić białe trampki?

Jak udrożnić zatkane rury?

Co zrobić, by pranie szybciej wyschło? Proste triki

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama