Reklama

Jak sprawnie wyczyścić toaletę?

Czyszczenie toalety do najprzyjemniejszych czynności nie należy, ale trzeba to wykonywać regularnie. Powodów, z oczywistych względów, nie trzeba przytaczać, ale kiedy zabieramy się za mycie muszli i deski, możemy ominąć kilka zakamarków, w których roi się od bakterii. Na szczęście, istnieją sposoby, aby ją dokładnie wyczyścić, niewielkim nakładem pracy. Zatem, jak sprawnie wyczyścić toaletę? Przekonajmy się!

Pamiętaj o zakamarkach!

Jeśli bierzemy się za czyszczenie toalety, to najczęściej skupiamy się na muszli. Z utrzymaniem jej w nienagannej czystości - a raczej z jej wnętrzem - większych problemów nie mamy, ponieważ wlewamy do środka detergent, który ma działanie dezynfekujące. Jednak rzadziej skupiamy się na tym, co dzieje się na zewnątrz. To właśnie tam gromadzi się brud i kurz, który często jest poza zasięgiem naszych oczu. Najlepiej, aby i tę część toalety czyścić regularnie, wtedy unikniemy nie tylko żmudnego szorowania i niepotrzebnie poświęconego czasu na jej wyczyszczenie. 

Reklama

Sprawdź także: Soda kalcynowana. Zapomniany środek do zadań specjalnych w domu

Na jakie części WC trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim na te, gdzie jego podstawa łączy się z podłogą. Choć często myjemy w tym miejscu kafelki, to właśnie tam może gromadzić się brud. Niestety, obecna w łazience wilgoć może dodatkowo prowadzić do powstawania pleśni, która jest groźna dla zdrowia. Jak pozbyć się grzybowych wykwitów? Pomocny będzie albo płyn do toalet, albo mieszanka octu i sody oczyszczonej. Aby uporać się szybko z problemem, pomocna będzie stara szczoteczka do zębów, która z łatwością usunie zgromadzoną w szczelinie pleśń.

Pamiętaj o desce!

Deskę sedesową wyczyścić nietrudno, ponieważ wystarczy kilka ruchów ściereczką albo gąbką, by lśniła czystością. Gorzej, kiedy brud zbiera się na łączeniach klapy i deski, a także w miejscu mocowania całego elementu do muszli. Jeśli zdarzyło nam się to miejsce pomijać, czasami niezbędne jest jej dokładne rozkręcenie, gdyż w tych miejscach aż roi się od brudu i bakterii. Jeśli już udało nam się odłączyć deskę i klapę, to warto te części namoczyć w misce lub wannie z pomocą detergentu rozcieńczonego w wodzie, który ma również działanie dezynfekujące. W wypadku, gdy nie chcemy narażać się na podrażnienia przy sprawnym myciu toalety, można zastąpić chemiczne preparaty całą butelką octu spirytusowego.

Jak usunąć osady?

Jak usunąć osady w toalecie? Ich obecności trudno nie zauważyć, ponieważ często pojawiają się w tych najbardziej widocznych miejscach wewnątrz muszli. Dlaczego powstają? Winić możemy wyłącznie jakość wody, która sprzyja osadzaniu się kamienia. Aby nie tworzyły się w muszli, wymagane jest regularne jej czyszczenie. Jeśli mimo usilnych starań i podjętych działań i tak się tworzą, trzeba sięgnąć po sprawdzone metody, których jest co najmniej kilka.

  • Soda i kwasek cytrynowy: substancje te w duecie mogą rozpuścić osad na muszli klozetowej. Wystarczy pół szklanki sody wymieszać z połową szklanki kwasku i proszek rozprowadzić dokładnie po wnętrzu muszli, a następnie za pomocą mokrej szczotki całość porządnie wyszorować. Mieszankę dla widocznego efektu trzeba pozostawić na 30 minut, a później wszystko dokładnie spłukać.
  • Ocet: niezastąpiony środek w walce o czystą łazienkę. Jeśli muszla klozetowa pokryta jest cienką warstwą kamienia, zawartość butelki można wlać do toalety, a następnie szybko ją wyszorować za pomocą szczotki. W wypadku, kiedy osad jest oporny, można przygotować skuteczną pastę na zabrudzenia. Aby ją wykonać, należy w misce wymieszać dwa opakowania sody oczyszczonej i dolać tyle octu, by po wymieszaniu otrzymać gęstą pastę. Po tym, jak mieszanka przestanie się pienić, można nałożyć ją w muszli, porządnie wyszorować szczotką, pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać.
  • Tabletka do zmywarki: małe tabletki świetnie sprawdzą się, kiedy chcemy cieszyć się czystymi naczyniami. Jeśli osad w muszli spędza nam sen z powiek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć tabletki w toalecie. Wystarczy wrzucić ją do odpływu, poczekać, aż przestanie się pienić i później dokładnie wyszorować wnętrze muszli.

Sprawdź także:

Jak układać płytki w łazience? Instrukcja krok po kroku

Tłuszcz na szafkach w kuchni zniknie bez śladu. Wykorzystaj niezawodny środek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie toalety | czyszczenie toalety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama