Reklama

Jak skutecznie wyczyścić pralkę z pleśni i osadów?

Nic tak nie psuje humoru po wejściu do łazienki, jak widok brudnej pralki, z której dobywa się nieprzyjemna woń pleśni przenikającej do pranych w niej ubrań. Jakich zatem środków użyć do czyszczenia tego niezbędnego urządzenia, aby pozbyć się niechcianych osadów z kamienia, brudu i wspomnianej już pleśni? Okazuje się, że z pomocą przychodzą nam niezastąpione w kuchni kwasek cytrynowy, ocet, soda oczyszczona oraz wybielacz, które są łatwo dostępne, skuteczne i tanie. Poniżej można znaleźć kilka cennych szczegółów w kontekście proporcji i sposobu ich użycia. Wypróbuj, a z pewnością nie pożałujesz.

Reklama

W jaki sposób czyścić bęben pralki?

Zdecydowanie najwięcej kłopotów przysparza zwykle czyszczenie bębna pralki. Aby lśnił czystością, warto sięgnąć po dwuskładnikową mieszankę z sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Optymalna proporcja to dziesięć łyżek octu i taka ilość sody oczyszczonej, aby można było uzyskać konsystencję papki. Gotowym specyfikiem trzeba bardzo dokładnie wyczyścić (wykorzystując w tym celu gąbkę bądź ściereczkę) całe wnętrze sprzętu - włącznie z gumowymi uszczelkami oraz pojemnikami przeznaczonymi na proszek oraz płyn do prania. Jeśli bęben pralki jest bardzo zabrudzony, po starannym rozprowadzeniu mieszanki we wnętrzu pralki, trzeba pozwolić jej działać przez kilka godzin. Ostatnim krokiem jest staranne osuszenie pralki ściereczką, by uniknąć zalegania w nim wilgoci.

Jak usunąć pleśń z pralki?

Aby skutecznie rozprawić się z pleśnią, która zdążyła weżreć się w uszczelki pralki, warto sięgnąć po mieszankę na bazie wybielacza i gorącej wody (użytej w proporcji szklanka wybielacza na trzy litry wody). Gotowym preparatem należy starannie wyczyścić gumowe uszczelki, a następnie wypłukać je samą wodą i starannie osuszyć.

Kwasek cytrynowy i ocet

Uporczywych osadów z kamienia oraz brudu zalegającego w pralce można się skutecznie pozbyć, wykorzystując w tym celu ocet spirytusowy oraz kwasek cytrynowy. Wystarczy wlać do pustego bębna pralki dwa litry octu, wsypać do niego dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie nastawić urządzenie na cały cykl prania w maksymalnej temperaturze.

Przy oczyszczaniu pralki nie można pominąć dozowników na proszek oraz płyn do prania. Najlepiej wlać do nich dwie szklanki octu, wsypać dwa opakowania kwasku cytrynowego i na koniec ustawić cały cykl prania w maksymalnej temperaturze.

Soda oczyszczona

Równie skuteczna jak kwasek cytrynowy okaże się soda oczyszczona. Wystarczy wsypać 3/4 szklanki specyfiku do zbiornika na proszek, a następnie nastawić pranie na 90 stopni Celsjusza. Ta prosta metoda pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu.

Oczyszczaj filtr pralki - nie ulegnie awarii

Z osadów i kamienia należy także oczyszczać filtr obecny w pralce. Wystarczy po prostu wypłukać go pod bieżącą wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi pralka będzie działała lepiej i nie ulegnie awarii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama