Jak skutecznie wybielić ubrania? Domowe sposoby

Lato kocha biel. Po ubrania w tym kolorze sięgamy często i chętnie, choćby z tej prostej przyczyny, że nie przyciągają słońca. Niestety, mają też to do siebie, że szybko szarzeją i często pojawiają się na nich żółte plamy z potu. Jak poradzić sobie z tym dokuczliwym problemem? Oczywiście, możemy sięgnąć po wybielacz, ale równie dobrze mogą go zastąpić domowe, znacznie bardziej naturalne i mniej inwazyjne środki. Sięgnij po sok z cytryny, sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy, aspirynę czy... mleko, a twoje białe ubrania znów będą prezentować się nienagannie.

Sok z cytryny a wybielanie

Cytryna nie tylko wzmacnia naszą odporność i doskonale komponuje się z potrawami. Może nam też pomóc pozbyć się uporczywych zabrudzeń i żółtych śladów, które pojawią się na naszych białych ubraniach. Zastosować można ją na co najmniej kilka sposób. Najprostszy to cytrynowa płukana. Jak ją przygotować? Wlej do garnka wodę i wrzuć do niej kilkanaście plasterków cytryny. Następnie włóż do niej poszarzałe tkaniny i pozwól jej działać. Po godzinie wypierz ubrania w tradycyjny sposób. Dla wzmocnienia efektu możesz też wlać 1/4 - 1/2 szklanki soku z cytryny do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania. Ubrania pierz w wysokiej temperaturze i susz na słońcu. Cytrynowa metoda sprawi, że nasze białe ręczniki, pościel czy skarpetki będą wyglądały jak nowe.

Cytrynowa mieszanka a wybielanie

Jeśli chcesz poeksperymentować, przygotuj mieszankę na bazie mydła, łyżki stołowej soli i soku z dwóch cytryn. Starannie wymocz w niej pożółkłe ubrania, a następnie upierz w klasyczny sposób, wypłucz i wysusz na słońcu. Niechciane ślady po pocie czy zabrudzenia powinny zniknąć.

Mleko a wybielanie

Być może dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale w pozbyciu się niechcianego szarego odcienia z białych ubrań, zwłaszcza tych uszytych z delikatnych tkanin bawełnianych, może pomóc nam też mleko. Wystarczy, że wlejemy go miski i zamoczymy w nim nasze ubrania. Zabieg powinien trwać co najmniej kilka godzin. Na koniec tkaniny pierzemy klasycznym sposobem.

.

Aspiryna a wybielanie

Pot to największy wróg białych ubrań. W pozbyciu się nieestetycznych śladów, które po sobie zostawia, może nam pomóc... aspiryna. Jest doskonała w usuwaniu żółtych osadów. Jak ją wykorzystać? Rozpuść w wodzie pięć tabletek aspiryny i zanurz w gotowym roztworze ubrania. Namaczaj je przez co najmniej kilkadziesiąt minut. Na koniec wypierz w tradycyjny sposób. Pamiętaj, że wybielacz mogą zastąpić wyłącznie białe tabletki aspiryny. Te w kolorowych osłonkach zabarwią tkaniny.

Woda utleniona a wybielanie

Nie trudno się domyślić, że w roli wybielacza może też doskonale wystąpić - zwykle wykorzystywana przez nas do odkażania ran - woda utleniona. Możemy ją zastosować bezpośrednio na plamę lub zmieszać z detergentem. Zalecana ilość na jedno pranie to 1/2 szklanki specyfiku. Jakaś alternatywa? Wystarczy, że namoczysz ubrania w roztworze uzyskanym z dwóch części wody utlenionej i jednej części płynu do mycia naczyń. Zabieg rozpocznij godzinę przed praniem. Wypróbować trik warto. Twoja biała garderoba będzie prezentować się bez zarzutu.

Ocet spirytusowy a wybielanie

Ocet spirytusowy nie tylko usunie wszelkie niechciane zabrudzenia z białych tkanin, ale też naturalnie je zmiękczy. Wystarczy, że wlejesz 1/2 szklanki destylowanego octu zamiast płynu do płukania i tradycyjnym sposobem wypierzesz tkaniny w pralce. Jeśli powstałe na ubraniach zabrudzenia są uporczywe, zwłaszcza w okolicach szyi czy pach, zastosuj naturalny środek bezpośrednio na plamę, tuż przed klasycznym praniem. Ten prosty trik wzmocni wybielający efekt.

Soda oczyszczona a wybielanie

Śnieżnobiały kolor naszym ubraniom pomoże też przywrócić soda oczyszczona. Wystarczy, że na jej bazie sporządzisz odpowiednią płukankę. Do jej przygotowania potrzebne ci będą szklanka sody oczyszczonej oraz cztery litry wody. W gotowym roztworze zamocz na kilkadziesiąt minut ubrania. Po tradycyjnym praniu będą prezentowały się znakomicie. Na uporczywe plamy zastosuj sodę oczyszczoną zmieszaną z odrobiną cytryny bezpośrednio na zabrudzone miejsca.

Jak sprawić, żeby ubrania były śnieżnobiałe?

Białe ubrania wymagają szczególnej pielęgnacji. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, z pewnością długo będą wyglądały jak nowe.

- Unikaj stosowania chemicznych wybielaczy do oczyszczania białych tkanin wykonanych z poliestru. Zamiast efektu śnieżnej bieli uzyskasz żółty odcień.

- Znaczenie ma też woda, w której pierzesz białe ubrania. Im bardziej mętna, tym większe ryzyko, że pożółkną.

- Ryzyko pojawienia się nieefektownych, żółtych plam zwiększa też bezpośrednie aplikowanie na białe ubrania perfum czy dezodorantów.

- Białe tkaniny susz zawsze na słońcu. Promienie UV wzmacniają wybielający efekt

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama