Reklama

Jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia z muszli klozetowej?

Na pewno nikt z nas nie lubi widoku brudnej i zanieczyszczonej toalety. Samo dbanie o toaletę to nie tylko względy estetyczne ale również dbanie o bezpieczeństwo członków rodziny, którzy korzystają z ubikacji. Jak wiadomo toaleta jest siedliskiem bakterii i wirusów różnego typu, które rozwijają się w błyskawicznym tempie i tworzą ogromne skupiska, groźne dla naszego zdrowia. Na powierzchni toalety wykryto między innymi bakterie z grupy paciorkowców, gronkowców, pałeczek okrężnicy oraz wirusów wywołujących zapalenie wątroby typu A.

Reklama

Czy muszla klozetowa jest największym skupiskiem bakterii?

Większość osób myśli, że miska WC jest największym skupiskiem wirusów i bakterii, a szczególnie dotyczy to toalet publicznych do których każdy ma dostęp i bądźmy szczerzy nie wszyscy dbają o ich czystość. Jednak według badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że na desce klozetowej znajduje się mniej bakterii niż na koszykach czy wózkach z których korzystamy robiąc zakupy. Oczywiście nie polecamy siadać bezpośrednio na desce w toalecie ogólnodostępnej, lepiej dla własnego bezpieczeństwa użyć jednorazowej nakładki na deskę sedesową.

Czy opuszczanie deski sedesowej przed spłukaniem ma jakieś znaczenie?

Połowa osób korzystająca z toalety ma w nawyku spuszczanie wody z podniesioną deską sedesową. Niezależnie od tego jak dbamy o czystość naszej toalety, nie powinno się spłukiwać wody w momencie kiesy deska jest uniesiona, ponieważ powoduje to uniesienie się wszystkich bakterii i wirusów znajdujących się w ubikacji. Chmura bakteryjna osiada na wszystkim co znajduje się w odległości około 2 metrów od toalety, mogą to być ręczniki łazienkowe, papier toaletowy oraz wszelakie przedmioty znajdujące się w promieniu tych dwóch metrów.

Jak usunąć bakterie i pozbyć się zanieczyszczeń?

Czyszczenie domowej toalety powinno odbywać się co najmniej raz na tydzień za pomocą środków specjalnie do tego przeznaczonych, które usuną bakterie i wirusy znajdujące się na ubikacji. Na początku powinniśmy sprawdzić jakie środki mamy dostępne w domu, czy na przykład jesteśmy w stanie jednocześnie zdezynfekować miskę WC. Jeśli nie posiadamy w domu odpowiedniego środka do czyszczenia, zawsze możemy go zrobić sami! Do jego wykonania potrzebujemy:

-boraks

-ocet winny

-delikatny papier ścierny

Bierzemy ½ filiżanki boraksu i wsypujemy do miski, a następnie dolewamy tyle octu winnego, aby mieszanina była nadal gęsta. Wymieszaną papkę kładziemy na zaciekach znajdujących się na muszli sedesowej i zostawiamy na 15 minut. Aby wyczyścić miejsca na dnie muszli, musimy pozbyć się wody. Ostatnią rzeczą, jaką robimy jest przetarcie papierem ściernym problematycznych miejsc i gotowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama