Reklama

Jak skutecznie usunąć plamy ze ścian?

Profesjonalnie pomalowane i czyste ściany to ozdoba każdego wnętrza. Bez wątpienia najefektowniej prezentują się zaraz po remoncie. Niestety z każdym kolejnym miesiącem, stają się bardziej wyblakłe, no i brudne. Dbanie o czystość ścian nie jest proste, szczególnie gdy w domu są dzieci. Ich brudne rączki odbite są prawie wszędzie! Poza tym, komu z nas nie zdarzyło się poplamić ściany? Te, które mają już kilka lat, to zazwyczaj mieszanka różnych plam. Problem może pojawić się, gdy chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń. Jak usunąć plamę z tłuszczu, jak z kawy, a jak tę, która zaschła kilka miesięcy temu? Czym wyczyścić ścianę przed malowaniem? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Reklama

Narzędzia, których potrzebujemy do wyczyszczenia ścian

By solidnie umyć ścianę lub usunąć z niej plamę, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi, a mianowicie:

• Gąbkę do mycia naczyń;

• Ściereczkę z mikrofibry;

• Pilnik lub niewielki nożyk (do zeskrobania zaschniętego zabrudzenia).

Jak usunąć różnego rodzaju plamy ze ścian?

Po prostu wrzątek

Wrzątek to najlepszy preparat do czyszczenia plam, ale tylko wtedy, gdy zabrudzenie nie zdążyło jeszcze zaschnąć. Jeśli zdarzyło ci się wylać wino lub kawę na ścianę, wystarczy, że od razu wyczyścisz plamę gąbką namoczoną we wrzątku. Dzięki temu uchronisz ścianę przed kontaktem z chemicznymi substancjami, a tym samym przed uszkodzeniem.

Kilka kropel płynu do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń sprawdza się w wielu awaryjnych sytuacjach w domu. Pomoże również w usunięciu plam ze ściany. Warto jednak zaznaczyć, że woda z płynem sprawdzi się tylko w przypadku zabrudzeń z napojów lub innych substancji, które nie zdążyły jeszcze w pełni zaschnąć. By je zmyć, namocz gąbkę w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń, a następnie delikatnie pocieraj nią plamy. Gdy ściana będzie już czysta, należy osuszyć ją ściereczką z mikrofibry. Do czyszczenia ścian najlepiej zastosować płyn z kwasami owocowymi, które szybko rozpuszczą różnego rodzaju plamy.

Pianka do golenia

To mało popularny, choć bardzo prosty i skuteczny sposób. Jak wyczyścić plamę przy użyciu pianki do golenia? To bardzo proste. Rozsmaruj piankę na całej plamie i pozostaw na ścianie na około godzinę. Następnie zmyj piankę i brud gąbką namoczoną we wrzątku. Do wody możesz dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Bibuła i ręcznik papierowy

To najlepszy sposób na tłuste plamy na ścianie! Mało kto o tym wie, ale bibuła to świetny materiał pochłaniający tłuszcz. By się o tym przekonać, przygotuj kawałek bibuły, przyłóż ją do ściany wraz z ręcznikiem papierowym, następnie posyp talkiem lub mąką ziemniaczaną, a po kilku godzinach zmyj ciepłą wodą zabrudzenie. Jeśli plama nie będzie chciała zejść od razu, dodaj do wody kilka kropel płynu do naczyń. Na koniec przetrzyj ścianę suchą szmatką z mikrofibry.

Preparat do mycia szyb

Do usunięcia plam ze ściany można wykorzystać również spraye do mycia szyb. Szybko rozpuszczą nawet zaschnięty brud i co najważniejsze - nie uszkodzą ściany. Jeśli plama jest zaschnięta, na początek namocz ją delikatnie wrzątkiem, a następnie spryskaj niewielką ilością preparatu i zostaw na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu plama powinna szybko zejść. Zmyj ją gąbką namoczoną we wrzątku, a na koniec przetrzyj ścianę szmatką z mikrofibry.

Benzyna lakowa

To środek, który stosuje się do usuwania szczególnie trudnych plam. Jeśli decydujemy się na czyszczenie plamy benzyną, należy być bardzo ostrożnym podczas jej używania. Nadmierna ilość może trwale uszkodzić ścianę. Dlatego całą czynność należy wykonywać w rękawiczkach. Na początek namocz plamę wrzątkiem, następnie nasącz niewielką ilością benzyny gąbkę i delikatnie przecieraj zabrudzenie przez kilka minut. Kiedy ściana będzie już czysta, przemyj ją nawilżoną w wodzie gąbką, a na koniec osusz ściereczką.

Mydło malarskie

Ten specjalistyczny środek stosuje się zazwyczaj przed malowaniem ścian w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń i solidnego przygotowania powierzchni do malowania. Mydło malarskie usunie zarówno niewielkie zabrudzenia i kurz, jak i tłuste oraz zaschnięte plamy. Poza tym, to jeden z tańszych specjalistycznych środków czyszczących ściany. Wystarczy rozpuścić niewielką ilość specyfiku w ciepłej wodzie, namoczyć gąbkę w roztworze i delikatnie wyczyścić zabrudzenia na ścianie.

Mydło malarskie można również wykorzystać do mycia narzędzi do malowania, a także do czyszczenia tłuszczu z kuchenki i piekarnika. Cena mydła malarskiego waha się od kilku do kilkunastu złotych.

Warto pamiętać

Plamy z wina, kawy, herbaty, innych napojów oraz różnego rodzaju potraw należy zmywać zaraz po ich pojawieniu się. Powód jest bardzo prosty – plama nie zdąży zaschnąć, więc łatwiej ją będzie usunąć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama