Reklama

Jak skutecznie pozbyć się rdzy ze sztućców?

Polerowałaś sztućce i zauważyłaś, że na ich powierzchni pojawiły się plamy z rdzy? Nie załamuj rąk, tylko działaj. Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się mało estetycznego problemu. Dopasuj tylko środek czyszczący do surowca, z którego zostały wykonane sztućce. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak działać krok po kroku. Zastosuj się do nich, a twoje sztućce znów będą prezentowały się pięknie.

Reklama

Jak powstaje rdza?

Rdza może pojawić się na większości rodzajów sztućców. Na jej działanie narażone są zarówno te wykonane z aluminium czy stali, jak i stopu miedzi, cynku i niklu. Rdza tworzy się wówczas, gdy metal wchodzi w reakcję z tlenem zawartym w powietrzu. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się osadów czy plam z rdzy, musimy dobrać odpowiednio środki czyszczące.

Jak wyczyścić rdzę ze sztućców aluminiowych?

Potrzebne nam będą:

- 4 szklanki wody

- 4 szklanki octu spirytusowego

Sposób postępowania:

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy do niego ocet spirytusowy, mieszamy składniki i umieszczamy w nim sztućce aluminiowe. Gotujemy, aż roztwór zacznie wrzeć. Następnie garnek zdejmujemy z ognia. Sztućce powinny moczyć się w miksturze, aż ona wystygnie. Na koniec wyjmujemy łyżki, widelce czy noże i wycieramy je do sucha.

Jak wyczyścić rdzę ze sztućców stalowych?

Potrzebne nam będą:

- sok z cytryny

- sól

Sposób postępowania:

Umieść sól w miseczce i dodaj do niej tyle soku z cytryny, aby uzyskać konsystencję pasty. Gotową mieszankę nakładamy na sztućce - konkretnie na te miejsca, na których pojawiła się rdza. Mikstura potrzebuje czasu, aby dobrze zadziałać. Po około trzydziestu minutach starannie czyścimy sztućce ostrą gąbką. Następnie dokładnie płuczemy pod wodą, wycieramy do sucha i polerujemy szmatką.

Jak wyczyścić rdzę ze sztućców żeliwnych?

Potrzebna ci będzie:

- sól

Sposób postępowania:

Sztućce żeliwne, na których pojawiła się rdza, dokładnie posyp solą. Pozwól jej działać co najmniej przez kilkanaście minut. Następnie łyżki, widelce czy noże przetrzyj oliwą lub kawałkiem słoniny. Po wykonaniu zabiegu sztućce starannie osusz.

Niezawodna coca-cola

Jeśli powyższe metody zawiodły, zawsze możesz sięgnąć po sprawdzony środek - jak się okazuje nie tylko do udrażniania rur, ale i pozbycia się rdzy - czyli coca-colę. Wystarczy, że wlejesz do naczynia napój i zanurzysz w nim łyżki, widelce i noże. Proces "odrdzewiania" trwa. Dopiero po około dwudziestu minutach oczyść sztućce ostrą gąbką. Następnie umyj płynem do mycia naczyń i starannie opłucz pod wodą. Na koniec łyżki, widelce czy noże wypoleruj.

Jak pozbyć się rdzy z metalowych przedmiotów?

Ocet, soda oczyszczona i sól są znane ze swoich czyszczących właściwości. W połączeniu działają jeszcze lepiej. Na ich bazie można przyrządzić skuteczny środek do usuwania rdzy z metalowych przedmiotów.

Potrzebne ci będą:

- 1/2 filiżanki soli

- 2 litry octu

- 2 litry wody

- 1/2 filiżanki sody

Sposób postępowania:

Sól dodaj do octu, połącz składniki i umieść w mieszance zardzewiałe przedmioty. Pozostaw je w niej przez około dwanaście godzin. Następnie wylej roztwór octu i soli, opłucz przedmioty w wodzie i natychmiast włóż je z powrotem do pojemnika. Napełnij go dwoma litrami świeżej wody i dodaj pół filiżanki sody, aby zneutralizować pozostały na nich ocet. Po kilku minutach opłucz przedmioty ciepłą wodą. Na koniec starannie je wytrzyj.

Jak pozbyć się rdzy z metalowych przedmiotów?

Mikstura na bazie keczupu i płynu do mycia naczyń może zdziałać cuda w przywracaniu metalowych przedmiotów do ich dawnej formy.

Potrzebne ci będą:

- ketup

- płyn do mycia naczyń

Sposób postępowania:

Wlej płyn do naczyń i wodę do butelki ze spryskiwaczem i energicznie nią potrząśnij. Spryskaj powierzchnie, na których pojawiły się plamy z rdzy, a następnie posmaruj je keczupem i pozostaw na dwie godziny. Na koniec starannie opłucz je wodą i dokładnie wytrzyj.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama