Reklama

Jak przygotować okna na sezon jesienno-zimowy? Zadbaj o to już teraz!

Kiedy temperatura na zewnątrz znacznie spada, to czas, by przyjrzeć się dokładniej, w jakim stanie znajdują się okna. Należy zweryfikować ich stan techniczny, uszczelnić je, a także wyregulować. Warto też zastosować patent z folią aluminiową, dzięki której można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu. Jak przygotować okna na sezon jesienno-zimowy? Wyjaśniamy.

Sprawdź stan techniczny okien

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed sezonem jesienno-zimowym, jest sprawdzenie stanu technicznego okien. Obejrzyj je dokładnie i sprawdź, czy wszystkie części ruchome okiennicy działają. Jeśli klamki są poluzowane lub ciężko chodzą, a okno jest nieszczelne, trzeba zgłosić to do producenta okien. Kiedy czynności te zostaną wykonane, nasmaruj zawiasy i ruchome części okien, wykorzystując do tego na przykład wazelinę techniczną.

Uszczelnianie okien

Przez źle uszczelnione okna przedostaje się aż 25 procent ciepła, co znacznie zwiększa rachunki za ogrzewanie. Odkręcenie kaloryfera nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie spowoduje błędne koło, gdyż ciepłe powietrze będzie miało drogę ucieczki przez okienne szpary. Dlatego o uszczelnienie okiennicy trzeba zadbać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli przykładając rękę do ramy czujesz przeciąg, to znak, że uszczelki nadają się do wymiany. Sprawne części wymagają konserwacji raz do roku, zwróć szczególną uwagę na dół ramy. Tam gromadzi się najwięcej brudu i zanieczyszczeń z zewnątrz.

Reklama

Jak samodzielnie wyregulować okna?

Do wyregulowania okien potrzebujesz kluczy do regulacji okien, a także śrubokrętu. W pierwszej kolejności sprawdź umieszczenie okna w stosunku do ramy okiennej. Obrysuj delikatnie okno ołówkiem w jego narożnikach i otwórz je. Jeśli rama okienna, zachodzi na zamknięte skrzydło, to znak, że wszystko jest w porządku. W innym przypadku dokręć śruby, które znajdują się dolnych i górnych zawiasach. Czynność tę wykonasz za pomocą śruby imbusowej: ustaw skrzydło tak, aby nachodziło na ramkę okienną na kilka milimetrów. Zadbaj też o odpowiedni docisk okna, dokręcając poszczególne śruby. Im okno będzie lepiej przylegać do ramy, tym szczelniejsze będzie.

Folia aluminiowa zatrzyma ciepło

W celu zatrzymania większej ilości ciepła w domu warto zamontować na oknie folię aluminiową. To pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale również jest bardzo ekologiczne. W sklepach można znaleźć specjalne folie okienne. Zanim przystąpisz do montażu folii, umyj dokładnie okna. Gruba warstwa kurzu nie tylko źle wygląda, ale też uniemożliwi przyklejenie folii. Najlepiej wykorzystać do tego domowy płyn do mycia szyb, który przygotujesz po połączeniu ze sobą octu i wody (proporcje 1:1). Montaż folii aluminiowej nie jest trudny, możesz zrobić to samodzielnie. Pamiętaj o tym, by lśniąca część folii była usytuowana do wewnątrz mieszkania, a matowa do zewnątrz.

Polecamy:

Nie tylko do picia. Wykorzystaj colę w domowych porządkach - mieszkanie będzie lśniło

Włóż liść laurowy do mąki. Niesamowity efekt za grosze

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Skuteczne i sprawdzone patenty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama