Jak przestać być bałaganiarzem?

Nikt nie lubi gdy nazywa się go fleją lub niechlujem. Bałagan ma jednak taką tendencję, że... wydawać by się mogło - robi się sam. Dzieje się tak szczególnie wówczas gdy mamy małe mieszkanie. Pamiętaj, że twoje mieszkanie nie musi wyglądać jak te w kolorowych czasopismach, ale sprzątanie ma swoje plusy. Najprostszym przykładem jest to, że nie musisz panikować gdy masz niespodziewanych gości. Nikt nie lubi sprzątania, ale mając posprzątany dom możesz bez przeszkód skupić się na rzeczach które lubisz – nieważne czy jest to oglądanie telewizji, czy oddawanie się swojemu hobby. Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym łatwo uporządkujesz swoje mieszkanie i zrobisz w nim więcej miejsca:

Rób coś codziennie

Nie mówię tu, żebyś codziennie sprzątał całe mieszkanie, wystarczy, że każdego dnia zrobisz jedną rzecz, nieważne czy jest to odkurzenie całego mieszkania, wyniesienie śmieci, czy wysprzątanie kuchni albo łazienki.

Jeśli masz problem z systematycznością, zrób sobie listę rzeczy do zrobienia i powieś ją na lodówce, lub ustaw przypomnienie w smartphonie. Jeśli rozłożysz sobie plan na cały tydzień, z czasem przyzwyczaisz się do tego i będziesz to robił odruchowo, bez zmuszania się do tego.

Zarządź generalne porządki

Życie jest o wiele prostsze (a mieszkanie czystsze) gdy pozbędziesz się rzeczy których nie potrzebujesz. Przejrzyj swoje rzeczy – szafa z ubraniami to świetny początek – i uporządkuj je na te które zostawisz, oddasz i wyrzucisz.

Jakość ponad ilość

Kupowanie wielu gratów może bardzo szybko ograniczyć miejsce w twoim mieszkaniu, szczególnie jeśli nie należy ono do największych. Jeśli chodzi o udekorowanie, motto „im mniej tym więcej” sprawia się świetnie. Warto zainwestować w lepsze meble, bibeloty i rzeczy które lubisz. Nawet jeśli zapłacisz za nie nieco więcej, to za kilka lat prawdopodobnie ich nie wyrzucisz, co na dłuższą metę jest oszczędne.

Półka przy drzwiach

Jak często zdarza ci się położyć gdzieś klucze, telefon lub portfel i później zapomnieć gdzie je zostawiłeś? Jeśli zamontujesz w okolicy drzwi półkę na której zawsze będziesz odkładał podstawowe rzeczy, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem ich w pośpiechu, przyda się ona także na inne rzeczy, takie jak np. listy wyjęte ze skrzynki.

Skup się na powierzchniach

Biurka, stoły, blaty czy półki, to miejsca w których najczęściej robi się bałagan, dlatego kiedy sprzątasz powinieneś się na nich skupić. Gdy to zrobisz, całe mieszkanie będzie wydawało się czystsze.

Zlew powinien być zawsze czysty

Zupełnie tak jak niepościelone łóżko, brudny zlew pełen naczyń również jest dla wielu jednym z pierwszych wyobrażeń gdy mowa o nieposprzątanym mieszkaniu. Wiemy, że fajnie jest odpocząć po obiedzie i dać naczyniom nasiąknąć, ale warto jest na bieżąco zmywać lub przynajmniej wkładać je do zmywarki, jeśli oczywiście ją posiadasz.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama