Reklama

Jak prać ręczniki i pościel?

Zastanawiasz się jak prać ręczniki i pościel? Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednie pranie to nie tylko czystość tkanin, ale również wybór odpowiedniego programu oraz temperatury w pralce. Wiele osób chcących oszczędzić wodę i czas, staje przed dylematem: czy jednoczesne pranie pościeli i ręczników jest możliwe? Poniżej wyjaśniamy.

W jaki sposób prać pościel?

W łóżku spędzasz bardzo dużo czasu, dlatego w szczególności zadbaj o czystą pościel. To nie tylko kwestia czystości, ale również roztoczy czy bakterii, których nie brakuje w sypialni. Aby zachować higienę snu, zmieniaj poszwy co dwa tygodnie lub częściej, jeśli wymaga tego sytuacja: przebyta choroba lub plamy z jedzenia.

W jakiej temperaturze powinno się prać pościel? Wszystko zależy od materiału z jakiego jest wykonana. Dla bawełnianych tkanin odpowiednia temperatura to 60 stopni, a flanelowych 40. Na metce znajdziesz dokładne informacje na temat poprawnego prania poszewek. Aby zachować kolor materiału, przed praniem obróć go na lewą stronę. Ponadto zapinając guziki oraz zasuwając suwaki, zapobiegasz plątaniu się pościeli podczas wirowania. Poszewki susz w suchym i ciepłym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu, jeśli tylko dopisuje pogoda. Po wypraniu strzepnij tkaniny, a następnie przypnij spinaczami za dwa rogi.

Reklama

Polecamy: Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

Jak poprawnie prać ręczniki?

Ręczniki w porównaniu do pościeli powinny być prane o wiele częściej: nawet dwa razy w tygodniu. Długo schnące materiały są idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Optymalna temperatura, w jakiej powinny być prane ręczniki, waha się między 40 a 60 stopniami Celsjusza. Przed włączeniem pralki dokonaj selekcji tkanin z podziałem na kolory. Wypranie jasnych ręczników z ciemnymi może spowodować ich zszarzenie. Dokładne zalecenia dotyczące pielęgnacji materiału znajdziesz na metce umieszczonej przez producenta.

Dodatkowo dla wzmocnienia efektu zastosuj płyn zmiękczający, który sprawi, że tkaniny będą bardziej miękkie oraz przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu. Ręczniki najlepiej susz na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu, gdyż mogą wyblaknąć. Przed rozwieszeniem strzep je, dzięki czemu zapobiegniesz ich zagnieceniu.

Czy ręczniki i pościel można prać razem?

Choć ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się pranie ręczników razem z pościelą, w efekcie może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Są to tkaniny, które nie powinny być prane razem, ponieważ ręczniki uwalniają włókna, które mogłyby spowodować zafarbowanie i zniszczenie struktury poszew. Z tymi tkaninami mogą być prane np. ścierki kuchenne albo materiały mniej wymagające.

Zobacz też:

Czym wyczyścić kostkę burkową? Domowe sposoby

Jak sprawnie wyczyścić toaletę?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama