Reklama

Jak prać ręcznie? Kilka prostych wskazówek

Pranie ręczne jest świetną metodą, która sprawdzi się w przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy atłas. Dodatkowo tę formę prania zaleca się do białych ubrań lub tkanin farbujących. To nie tylko zabezpieczy inne ubrania przed zniszczeniem, ale także jest mniej szkodliwe dla pranej odzieży. Warto również pamiętać o tym, że niektórych ubrań nie wolno moczyć ani prać razem. Jak poprawnie prać ręcznie? Jakie środki piorące do tego wykorzystać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie rzeczy lepiej prać ręcznie?

Pranie ręczne sprawdzi się szczególnie w przypadku delikatnych tkanin, które prane w automacie mogą ulec zniszczeniu. Dotyczy to szczególnie odzieży wykonanej z moheru, jedwabiu, atłasu czy wełny. Wysoka temperatura prania i szybkie obroty przyczyniają się do rozciągnięcia ubrań i ich zniekształcenia. Pamiętaj, pranie ręczne podziel na jasne, ciemne i kolorowe, dzięki czemu unikniesz zafarbowania tkanin. Jeśli chcesz uprać wszystkie ubrania w jednej misce, zacznij od tych najjaśniejszych i skończ na najciemniejszych.

Odpowiednie detergenty

Oprócz wody i miski czy wanny, do prania ręcznego potrzebujesz też odpowiednich detergentów. Sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów, które przeznaczone są do różnego rodzaju czyszczenia. Warto wypróbować także naturalne sposoby prania, na przykład w wiórkach szarego mydła. Jest ono łagodne i nie podrażnia skóry, ponadto ma właściwości antybakteryjne. Pranie z użyciem tego specyfiku zaleca się alergikom, których skóra jest bardzo delikatna. Aby tkaniny ładnie pachniały, możesz dodać do miski z wodą kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Kieruj się również wskazówkami dotyczącymi prania, podanymi na metce przez producenta.

Reklama

Pozostaw rzeczy do wymoczenia

Zanim przejdziesz do prania ręcznego, w pierwszej kolejności wymocz ubrania. Dzięki temu plamy i brud z mocno sfatygowanej odzieży łatwiej zejdą. Pamiętaj, aby osobno moczyć jasne, ciemne i kolorowe ubrania. Wystarczy, że do wanny lub miski nalejesz ciepłą wodę i dodasz detergenty do prania, te chemiczne lub naturalne. Potem zamocz tkaniny i pozostaw na dwie lub trzy godziny, a gdy woda będzie już ciemna, to znak, że możesz ją wylać. Następnie przejdź do prania ręcznego.

Instrukcja prania ręcznego

W dawnych czasach, kiedy nikt nawet nie myślał o takim udogodnieniu jak pralka automatyczna, pranie ręczne było na porządku dziennym. Nasze babcie wykorzystywały do tego specjalną tarkę do prania lub uderzało się tkaniny tak zwaną kijanką, w celu usunięcia brudu. Teraz pranie ręczne wraca do łask, co wynika również z faktu, że bardziej przywiązujemy wagę do środowiska. Niektóre tkaniny podczas prania w automacie niszczą się i kurczą, przez co nadają się jedynie do kosza. Jak łatwo i szybko zrobić pranie ręczne?

  1. Do miski z ciepłą wodą dodaj detergenty do prania i wrzuć wcześniej wymoczoną odzież.
  2. Podczas prania ugniataj delikatnie obiema rękami tkaniny w taki sposób, aby się o siebie ocierały. Co kilka ruchów wyjmij odzież ponad powierzchnię wody i zanurzaj z powrotem. Ruchy powinny być szybkie i płynne.
  3. Następnie wypłucz ubrania w zimnej wodzie, tak aby pozbyć się wszystkich mydlin.
  4. Na koniec wyciśnij dobrze pranie i rozwieś na suszarce do całkowitego wyschnięcia. Jeśli tylko pogoda dopisuje, wystaw czyste tkaniny na zewnątrz.

Polecamy:

Włóż skórkę z cytryny do zmywarki i daj się zaskoczyć efektom!

Nie tylko dodatek węglowy. Sprawdź, ile pieniędzy możesz dostać

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej? Niezawodne patenty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: delikatne pranie | pranie ręczne | pranie odzieży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama