Reklama

Jak prać buty sportowe w pralce?

Sportowe buty bardzo trudno domyć ręcznie, szczególnie te pobrudzone błotem lub mocno przepocone. Brzydkie zabrudzenia i nieprzyjemny zapach sprawia, że jedynym rozwiązaniem staje się pranie w automacie. Jednak, aby obuwie się nie zniszczyło, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Cykl prania powinien być krótki, a obuwie nie powinno być poddawane wirowaniu. Jak prać sportowe buty w pralce? O czym należy pamiętać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy można prać sportowe buty w pralce?

Sportowe buty można prać w pralce, pod warunkiem że ustawisz odpowiedni cykl prania, który nie spowoduje ich zniszczenia. Kolejną sprawą jest dobór odpowiednich detergentów piorących przeznaczonych do prania butów. Sprawdzi się klasyczny proszek: zwróć oczywiście uwagę czy jest on do kolorowych tkanin, czy białych. 

Pamiętaj, niektóre rodzaje butów nie powinny być czyszczone w ten sposób. Ponadto po wypraniu w pralce mogą nie podlegać już reklamacji. Najistotniejsze informacje na ten temat producent umieścił na metce. Jednak zazwyczaj w automacie możesz wyczyścić większość gatunków obuwia sportowego, między innymi trampki, tenisówki, obuwie halowe czy klasyczne adidasy.

Reklama

Jak prać sportowe buty w pralce?

Przed włożeniem butów do pralki, musisz je odpowiednio przygotować. Po pierwsze wyciągnij z nich sznurówki i wkładki, które będą prane osobno. Dzięki temu brud znajdujący się między nimi łatwiej zejdzie. Druga kwestia to specjalny worek do prania butów sportowych zabezpieczający je przed zniszczeniem. Zanim jednak włożysz obuwie do środka, przetrzyj je wilgotną szmatką, aby usunąć największą warstwę brudu i wymocz je w ciepłej wodzie z proszkiem przez około kwadrans.

Następnie ustaw pralkę wybierając program, który ma maksymalnie 40 stopni Celsjusza, jest krótki i ma najniższe obroty. Najlepiej sprawdzi się ten do prania ręcznego, gdyż jest delikatny i idealnie nadaje się do butów sportowych. Dodatkowo włóż ręcznik do wnętrza urządzenia, co zabezpieczy bęben przed zniszczeniem.

Kiedy wyjmiesz obuwie z pralki, połóż je w suchym i przewiewnym miejscu, by mogły dobrze wyschnąć. Natomiast sznurówki i wkładki powieś na kaloryferze lub suszarce i włóż je do butów dopiero gdy całkiem wyschną.

Tego nie rób ze sportowymi butami!

Jeśli chcesz, aby twoje buty nie zniszczyły się podczas prania, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki nim twoje obuwie sportowe będzie wyglądało idealnie przez długie lata. Przede wszystkim pamiętaj:

  • nigdy do ich prania nie używaj detergentów zmiękczających, gdyż mogą zniszczyć cholewkę buta,
  • nie włączaj funkcji wirowania podczas prania butów sportowych,
  • o unikaniu suszenia prania na słońcu, gdyż mogą powstać na nim brzydkie przebarwienia,
  • o wyborze odpowiedniej temperatury. Zbyt wysoka może spowodować deformację obuwia.

Zobacz również:

Domowe sposoby na błyszczące panele podłogowe

Wlej szklankę tego produktu i pozbądź się smrodu na dobre. Domowy sposób na czystą pralkę

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama