Jak pozbyć się żółtych plam z poduszki? Wypróbuj popularną metodę prania

Widok pożółkłej poduszki nie robi dobrego wrażenia. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest pot, który wydzielamy w czasie snu. Dodatkowo to kwestia palenia papierosów w sypialni i osadzającego się na tkaninie brudu. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób na poradzenie sobie z kłopotem. Jak pozbyć się żółtych plam z poduszki? Wyjaśniamy.

  • Pranie poduszki jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu pozbywasz się bakterii i szkodliwych roztoczy.
  • Ważne jest, by odpowiednio dobrać detergenty piorące i prawidłowo przechowywać poduszki.
  • Do prania zżółkniętych poduszek używaj wyłącznie naturalnych specyfików.

Dlaczego poduszka żółknie?

Istnieje kilka powodów, dla których poduszka z czasem żółknie. Szczególnie wykonana z bawełny lub mieszanki materiałów, może ulegać zżółknięciu. Ten proces jest naturalny i nieunikniony, szczególnie jeśli poduszka ma swoje lata. Materiał może też tracić biały kolor z powodu potu czy kurzu. Również niektóre chemikalia, takie jak chlor, przyczyniają się do żółknięcia poduszki. Także ta, która jest regularnie używana przez palaczy, z czasem traci biały odcień. Dzieje się tak dlatego, że na powierzchni tkaniny osadza się dym tytoniowy.

Reklama

Polecamy: Jak uratować sfilcowany sweter? Pani z pralni zdradza niezawodny trik

Niezawodna metoda wybielania poduszki

Zabieg polega na długim moczeniu prania w ciepłej wodzie. Dzięki temu resztki kosmetyków, plamy czy inne zabrudzenia schodzą w mgnieniu oka. Wystarczy, że do wanny z wodą dodasz pół szklanki boraksu i dwie łyżki sody oczyszczonej. By nadać praniu ładny zapach, dołóż kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Zżółkniętą poduszkę zostaw na całą noc, by wszelkie nieczystości łatwiej zeszły. Rano dokładnie wypłucz pranie i rozłóż równomiernie na suszarce, aby całkowicie wyschło.

Jak zapobiec żółknięciu poduszki?

Aby zapobiec żółknięciu poduszki, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • regularnie pierz poduszkę: w ciepłej wodzie z detergentem. To pomoże usunąć zanieczyszczenia i zapobiegnie ich gromadzeniu się na powierzchni,
  • unikaj palenia: staraj się nie palić w pobliżu poduszki ani w miejscach, gdzie przechowujesz pościel,
  • używaj pokrowców na poduszki: zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń i są dodatkową warstwą ochronną przed żółknięciem,
  • przechowuj poduszki w suchym i wietrzonym miejscu: wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii, co może również przyczynić się do żółknięcia materiału.

Przestrzeganie tych zasad pomoże ci zapobiec żółknięciu poduszki i utrzymać ją w czystości i dobrej kondycji przez dłuższy czas.

Zobacz też:

Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej? Niepotrzebna ci chemia

Czyszczenie kostki brukowej. Czym skutecznie wymyć kostkę brukową?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama