Reklama

Jak pozbyć się zaschniętej gumy z ubrania?

Trudno usunąć gumę do żucia z ubrań. Jeśli przyczepiła się to tkaniny, trzeba ją natychmiast usunąć, aby nie powstało nieestetyczne przebarwienie. Gdy już zaschła, zadanie jest utrudnione. Przeważnie próby jej zeskrobania kończą się niepowodzeniem, dlatego wiele osób decyduje się na wyrzucenie ubrania. Na szczęście nie wszystko stracone, ponieważ w łatwy sposób można uratować ulubioną bluzkę czy spodnie. Wystarczy sięgnąć po produkty, które znajdują się zawsze pod ręką. Jak pozbyć się zaschniętej gumy z ubrania? Jak postępować z delikatnymi tkaninami?

Reklama

Pomoże zimno

Jeśli ubranie z zaschniętą gumą zmieści się do zamrażarki, zapakuj je w plastikowy woreczek i włóż do środka na trzy-cztery godziny. Pod wpływem zimna guma stanie się krucha i łatwiej będzie ją zeskrobać za pomocą tępego nożyka albo drewnianego patyczka do lodów (tak, aby nie uszkodzić tkaniny). Jeśli masz małą zamrażarkę, przykładaj kostkę lodu bezpośrednio do gumy tak długo, aż stwardnieje i uda się ją usunąć. Ta metoda sprawdzi się w przypadku delikatnych tkanin.

Potraktuj gumę wrzątkiem

Gumę do żucia można również usunąć wrzątkiem. Wystarczy fragment odzieży włożyć do miski, zalać gorącą wodą i odczekać pięć minut. Pod wpływem ciepła guma łatwiej zacznie odchodzić od tkanin, a następnie wystarczy posłużyć się tępą stroną noża i ją zeskrobać. Innym sposobem jest potraktowanie gumy parą wodą (np. poprzez trzymanie ubrania nad gotującą się w garnku wodą). Zmiękczy ją i pozwoli na jej łatwiejsze usunięcie.

Niezawodny ocet

W przypadku zaschniętej gumy pomocny okazuje się ocet spirytusowy. Wystarczy podgrzać niewielką ilość w garnku, następnie namoczyć nim ściereczkę i wetrzeć go odpowiednim miejscu na odzieży. Po kilku minutach połączenie z gumy z tkaniną osłabi się, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć za pomocą nożyka albo szczoteczki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama