Reklama

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Nic tak nie psuje humoru ceniącej porządek pani domu jak dobywający się z szafy, czy bezpośrednio z bluzki, koszuli, czy sukienki zapach stęchlizny. Jak skutecznie się go pozbyć, żeby nie uszkodzić przy tym delikatnej tkaniny? Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych zasad i sięgnąć po sprawdzone, babcine triki, zakładające użycie olejku sosnowego lub wykorzystanie spirytusu salicylowego do prasowania. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.

Jak zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu?

Błąd w przechowywaniu odzieży można popełnić bardzo łatwo. Wystarczy umieścić w szafie świeżo uprane, ale nie do końca wyschnięte ubranie i już pojawia się nieprzyjemny fetor. Równie karkołomne w skutkach może okazać się zbyt długie suszenie odzieży w łazience ze słabą wentylacją albo pranie w pralce, której bęben jest pokryty pleśnią albo pozostałościami po proszku lub po płynach przeznaczonych do prania.

Jak zatem najlepiej wybrnąć z kłopotliwej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście powtórne pranie, ale i ono w wielu przypadkach może okazać się nieskuteczne i może ci na niego zabraknąć czasu. W pierwszej kolejności warto zatem sięgnąć po żelazko, wlać do spryskiwacza wódkę albo spirytus salicylowy, spryskać nim nieprzyjemnie pachnącą odzież i solidnie wyprasować. Pod wpływem działania wysokich temperatur przykry zapach powinien zniknąć.

A może zamrażarka?

Dla osób przyzwyczajonych do bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań zarezerwowana jest nieco bardziej ryzykowna metoda, czyli umieszczenie nieprzyjemniej pachnącej odzieży w zamrażarce. Niskie temperatury powinny wymrozić bakterie.

Olejek sosnowy: Najlepszy na zapach stęchlizny

Bardziej bezpieczna i jednocześnie skuteczna okazać się może metoda polegają na wykorzystaniu w procesie prania olejku sosnowego. Jakie wykazuje działanie? Nie tylko dobroczynnie wpływa na nasz układ immunologiczny i pozwala się pozbyć dokuczliwych objawów przeziębienia czy zapalenia zatok, ale jednocześnie działa pobudzająco i doskonale odświeża.

Jak zrobić olejek sosnowy w domu?

Przygotowanie olejku jest banalnie proste, ale aby go użyć, musisz poczekać miesiąc.

Składniki:

- świeże igły sosny,

- czysty alkohol - najlepiej 80 proc.

Sposób przygotowania:

Igły rozetrzyj - najlepiej w moździerzu i wrzuć do naczynia. Następnie zalej je alkoholem i odstaw zacienione miejsce. Regularnie - najlepiej codziennie - wstrząsaj naczyniem. Po upływie około trzydziestu dni zawartość naczynia odcedź. Pozostały olejek przelej do szklanego flakonika lub buteleczki. Stosuj w celach odświeżających i oczywiście jako dodatek do prania, który pozwoli ci pozbyć się przykrego zapachu stęchlizny.

.

Jak zapobiegać zapachowi stęchlizny?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto trzymać się kilku kluczowych zasad, które pozwolą ci zapobiec pojawianiu się przykrego zapachu:

Pamiętaj, żeby:

- Wyjmować ubranie tuż po zakończeniu procesu prania

- Unikać suszenia w łazience, zwłaszcza tej nie posiadającej okna i ze słabą wentylacją

- Otwierać drzwiczki od pralki, aby mogła się swobodnie wywietrzyć

- Wieszając ubrania zwróć uwagę, czy pomiędzy poszczególnymi sztukami zachowane są odpowiednie odstępy

- Wietrz regularnie szafę i co jakiś czas oczyszczaj ją przy użyciu wody połączonej z octem i dbaj o to, aby zawsze wisiały w niej torebki odświeżające.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama