Reklama

Jak pozbyć się zapachu pleśni i wilgoci z szafy?

Zawieszenie odświeżacza nic nie pomaga, wszystkie znane ci metody zawodzą i nie masz pomysłu, jak skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu, pleśni czy wilgoci dobiegającego z twojej szafy? Zaufaj starym patentom przetestowanym przez nasze babcie. Sięgnij po zmiażdżone goździki, ciepłe mleko, ocet, spirytus i sok cytrynowy, a twój mało przyjemny problem zniknie w mgnieniu oka. Sprawdź, jak dokładnie użyć domowych specyfików.

Reklama

Znajdź przyczynę problemu

Problem z brzydkim zapachem w szafie nie pojawia się bez przyczyny i często sami jesteśmy sobie winni. Pamiętaj, aby nie wkładać do szafy przepoconych albo pachnących tytoniem ubrań, a te świeżo uprane w pralni chemicznej zawsze solidnie wywietrz, aby aromat stosowanych środków czyszczących nie przeszedł na całą garderobę. Przechowywanie ubrań zarówno w nowej jak i w starej szafie także ma swoje dobre i złe strony. Jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji?

Na brzydki zapach pomoże ocet

Pierwszym krokiem do sukcesu są gruntowne porządki w szafie. Musisz wyciągnąć z niej wszystkie ubrania, a następnie starannie przetrzeć jej wnętrze mieszanką na bazie octu. Na litr wody potrzebne będą ci dwie łyżki octu. Po zabiegu oczyszczania starannie osusz mebel i wietrz go co najmniej przez godzinę. Dla uzyskania lepszych efektów uchyl też w pokoju okno. Gdy szafa wyschnie, spryskaj jej wnętrze odświeżaczem lub olejkiem, najlepiej lawendowym, który odstraszy mole.

Zapach pleśni usuną goździki

Gdy sytuacja się nieco komplikuje i z twojej szafy dobywa się mało przyjemny zapach pleśni, samo przetarcie wnętrza szafy mieszanką wody i octu nie będzie wystarczające. Po zabiegu mycia, wstaw do wnętrza mebla kilka pojemników ze zmiażdżonymi goździkami. Powinny zneutralizować wszystkie niechciane aromaty. W podobny sposób możesz też wykorzystać owoce pigwy i sodę oczyszczoną. Odrobinę tej ostatniej wysyp na talerzyk i umieść na jednej z półek w szafie.

Zapach pleśni usunie ciepło mleko

Jeśli zapach pleśni nie daje za wygraną, mimo wykorzystania goździków, pigwy czy sody, sięgnij po sprawdzony babciny sposób i wstaw do szafy szklane naczynie z gorącym mlekiem, zamknij drzwi i odczekaj kilkanaście minut aż wystygnie. Dla uzyskania najlepszych rezultatów powtarzaj zabieg kilka razy, a będziesz zadowolony.

Jak pozbyć się zapachu naftaliny?

W skutecznym pozbyciu się dobiegającego z szafy zapachu naftaliny pomoże z kolei mieszanka na bazie octu spirytusowego i soku cytrynowego, sporządzona w równych porcjach. Połącz dokładnie składniki i wstaw naczynie do szafy. Zamknij drzwi i odczekaj kilkanaście minut. Uporczywy aromat zniknie.

Jak zapewnić sobie piękny zapach w szafie?

Gdy solidnie oczyścisz szafę i poukładasz w nie ubrania, warto zadbać o zapewnienie przyjemnego dla naszych nozdrzy aromatu. Jak to zrobić? Na rynku są dostępne różnego rodzaju domowe odświeżacze czy saszetki zapachowe, ale możesz równie dobrze przygotować je sama w domu.

Jak zrobić domowe saszetki zapachowe?

Wystarczy, że powkładasz do lnianych woreczków płatki kwiatów, na przykład róży lub suszone zioła albo ewentualnie skórki z suszonych owoców cytrusowych.

Doskonałym pomysłem jest także wykorzystanie właściwości lawendy. Dzięki niej zapewnisz sobie nie tylko piękny aromat, ale jednocześnie odstraszysz mole.

Sięgaj też często po zapachowe mydełka i układaj je pomiędzy ubraniami. Zyskasz dwa w jednym - naturalne perfumy i kosmetyk do pielęgnacji ciała.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama