Reklama

Jak pozbyć się zanieczyszczeń z kuchni i łazienki? Sprawdzone metody

Nie masz pomysłu, jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń z kuchenki albo zawodzą wszystkie metody, które wykorzystujesz w celu pozbycia się trwałych zanieczyszczeń, które psują wygląd płytek łazienkowych albo uniemożliwiają normalne działanie okapów kuchennych? Podpowiemy ci, jak szybko wybrnąć z tych kłopotów i sprawić, żeby twoja kuchenka i łazienka lśniły czystością.

Czym najlepiej czyścić płytki łazienkowe?

Potrzebne składniki:

• ¼ szklanki wody utlenionej,

• 1 łyżka mydła w płynie,

• ½ szklanki wody.

Sposób przyrządzenia:

Wszystkie składniki starannie mieszamy. Aby zmyć brud powierzchniowy, zanurzamy gąbkę w płynie i przecieramy płytki. Następnie spłukujemy je wodą. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, starannie przemywamy płytki płynem i pozostawiamy na kilka minut, aby można było łatwiej usunąć zanieczyszczenia. Czynność powtarzamy, a na koniec spłukujemy wodą.

Jeśli chcemy, by nasza łazienka pozostała czysta na dłużej, warto wypróbować następujący sposób: mieszamy wodę z octem w proporcji 1 : 1, przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy uzyskaną mieszanką podłogę co najmniej dwa razy w tygodniu.

Czym najlepiej czyścić kuchenkę?

Potrzebne składniki:

• Patyczki do uszu,

• Stara szczoteczka do zębów,

• Kilka kropli olejku anyżowego.

Sposób wykonania:

Zanurz patyczek do uszu w olejku anyżowym i pocieraj nim tłuste plamy. Do oczyszczania z tłuszczu większych powierzchni warto wykorzystać szczoteczkę do zębów lub zwykłą gąbkę. Nie zapomnij też założyć rękawiczek ochronnych.

Czym najlepiej czyścić okapy?

Potrzebne składniki:

• ½ szklanki sody oczyszczonej,

• ½ szklanka amoniaku.

Sposób przyrządzenia:

Gotujemy wodę w dużym garnku. Powoli wsypujemy do niego łyżką sodę oczyszczoną. Wkładamy filtry do gotującej się wody i pozostawiamy w nim na kilka minut. Tłuszcz i brud od razu się rozpuszczą. Jeśli filtry są bardzo zabrudzone, powtarzamy czynność z nową mieszanką wody i sody. Jeśli tłuszcz nadal nie chce zejść, wkładamy filtry do gorącej wody z dodatkiem amoniaku (w proporcji 1/2 szklanki amoniaku na 3,5 l wody). Nie zapomnij otworzyć okien i założyć maseczki ochronnej.

Czym najlepiej czyścić materac?

Potrzebne składniki:

• 235 ml 3% wody utlenionej,

• 3 łyżki sody oczyszczonej,

• Kilka kropli mydła w płynie.

Sposób przygotowania:

Mieszankę należy przygotować tuż przed umyciem materaca. Będzie wówczas bardziej skuteczna. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą utlenioną w butelce ze spryskiwaczem. Kiedy soda się rozpuści, wlewamy do roztworu mydło w płynie. Wstrząsamy butelką , spryskujemy brudne plamy i pozostawiamy płyn na 5 – 10 minut. Jeśli chcemy, by materac szybciej wysechł, możemy wykorzystać wentylator. Resztki sody oczyszczonej zbieramy odkurzaczem.

Czym najlepiej wyczyścić piekarnik?

Potrzebne składniki:

• Amoniak

Sposób użycia:

Niewielką ilość amoniaku wlewamy do małej miseczki, a następnie wstawiamy ją do (wyłączonego) piekarnika na noc. Rano myjemy piekarnik. Ten prosty zabieg sprawi, że tłuszcz będzie można z łatwością usunąć. Pamiętaj, że po zastosowaniu amoniaku trzeba dobrze wywietrzyć kuchnię, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który jest jedynym mankamentem tej metody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama