Reklama

Jak pozbyć się tłuszczu z mebli kuchennych?

Zalegający na kuchennych meblach tłuszcz i brud to największa zmora każdej pani domu. Im dłużej się na nich zbiera, tym trudniej go usunąć. Jeśli twój ulubiony środek czyszczący zawodzi i nie wiesz, jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, przetestuj metody, które stosowały nasze babcie. Podpowiemy ci, jak przy użyciu octu, sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń i wody amoniakalnej pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń, smug i przebarwień z szafek. W kilkanaście minut twoja kuchnia będzie lśnić!

Przygotuj się do sprzątania

Zanim przystąpisz do sprzątania sprawdź, czy masz pod ręką sodę oczyszczoną, ocet spirytusowy, płyn do mycia naczyń i wodę amoniakalną. Zaopatrz się też w niezbędne narzędzia czyszczące, czyli dużą gąbkę, zmywaki kuchenne; miękkie, najlepiej niepylące, ściereczki, miskę lub wiadro, butelkę ze spryskiwaczem oraz odkurzacz. Przydatne mogą się też okazać stare gazety, które warto rozłożyć na wierzchu wiszących, kuchennych szafek, aby zabezpieczyć je w ten sposób przed zbieraniem się tłustego osadu.

Uporczywy tłuszcz z szafek usunie ocet

Najpopularniejszym sposobem na skuteczne pozbycie się warstw zalegającego na kuchennych meblach tłuszczu jest użycie octu spirytusowego. Jak sporządzić mieszankę na jego bazie? Połącz dwie szklanki wody z jedną szklanką octu spirytusowego i dodaj do nich dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Gdy domowy środek czyszczący będzie gotowy, zamocz w nim miękką szmatkę, wyciśnij i przetrzyj nią starannie zabrudzoną powierzchnię szafek. Gdy wszelkie osady uda się już usnąć, czynność można powtórzyć, ale używając już samej wody. Na koniec umytą powierzchnię szafek starannie wysusz. Jeśli chcesz, aby meble błyszczały, możesz wetrzeć w nie olej mineralny.

Meble możesz spryskać octem bezpośrednio

Niektóre panie domu sugerują, aby do czyszczenia mebli wykorzystywać nierozcieńczony ocet. Zgodnie z tą metodą wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i spryskać nim zabrudzoną powierzchnię mebli. Po kilku minutach szafki kuchenne należy oczyścić ponownie, ale tym razem samą wodą. Zamocz w niej miękką ściereczkę, wyciśnij i starannie przetrzyj powierzchnię mebli. Następnie dokładnie je osusz suchą szmatką. Twoje szafki będą lśnić.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Najbardziej wszechstronny środek, jakim jest soda oczyszczona, sprawdzi się także podczas usuwania uporczywych plam z tłuszczu szpecących kuchenne meble. Wystarczy wlać do miski litr wody, dodać do niej 4 łyżki sody oczyszczonej i starannie połączyć składniki. W mieszance zamocz szmatkę, bardzo dokładnie ją wyciśnij i oczyść nią powierzchnię kuchennych mebli. Na koniec starannie je osusz. Po wszelkich osadach i zabrudzeniach nie powinno być śladu.

Podobnie jak octu spirytusowego, tak i sody oczyszczonej możesz użyć do czyszczenia mebli bezpośrednio. Posyp nią wilgotną szmatkę (pamiętaj, że wystarczy odrobina!) i oczyść powierzchnię szafek z tłuszczu i brudu. Czynność powtórz, ale już z wykorzystaniem samej wody. Na koniec meble starannie osusz.

Na silne zabrudzenia woda amoniakalna

Jeśli zabrudzenia na twoich meblach są bardzo silne, możesz sięgnąć po wodę amoniakalną. Na litr wody potrzebna ci jest łyżka specyfiku. Składniki połącz i zamoczoną w mieszance szmatką dokładnie przetrzyj powierzchnię mebli. Potem zabieg powtórz, ale z użyciem zwykłej wody. Na koniec meble starannie osusz, przecierając ich powierzchnię suchą szmatką. Po kilkunastu minutach nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia z tłuszczu, brudu i kurzu powinny zniknąć.

Niezawodny płyn do mycia naczyń

Oczywiście, nie możemy zapominać, że w kłopotliwej sytuacji może nam pomóc także tradycyjny płyn do mycia. Wystarczy do dwóch szklanek ciepłej wody dodać dwie łyżki płynu, połączyć składniki, zamoczyć w nich szmatkę i przecierać nią powierzchnię mebli. Potem oczyścić je wodą i starannie osuszyć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama