Reklama

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Rybiki cukrowe to małe owady, których widok w łazience nie jest niczym przyjemnym. Wychodzą one z kanalizacji i potrafią sprytnie schować się w najgłębszych zakamarkach. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wypędzenie intruza. Oprócz tego przyda się systematyczne dbanie o czystość w łazience, co sprawi, że znikną one bez śladu. Jak pozbyć się rybików z łazienki raz na zawsze? Wyjaśniamy.

Jak wygląda rybik cukrowy?

Rybik to owad, który osiąga do 10 milimetrów długości i pokryty jest srebrzystym pancerzem. Nazwa insekta wywodzi się od jego charakterystycznego kształtu przypominającego rybę, co jest jego cechą rozpoznawczą. Co ciekawe, owady te mogą dożyć nawet siedmiu lat. Zazwyczaj przebywają w wilgotnych miejscach i prowadzą nocny tryb życia. Najczęściej można je spotkać w kabinie prysznicowej, umywalce czy wannie.

Skuteczne sposoby na walkę z rybikami

Z racji tego, że rybiki lubią wilgoć, a także ciemne i niedostępne miejsca, przeszukaj dobrze całą łazienkę. Pozalepiaj wszystkie dziury i szczeliny, aby owady nie miały jak przedostać się do łazienki. Warto również sięgnąć po kwas borowy, który jest środkiem trującym i pomoże w wytępieniu szkodników. Pamiętaj jednak, że jest to substancja silnie toksyczna, dlatego zachowaj szczególną ostrożność, jeśli w twoim domu są dzieci lub zwierzęta.

Reklama

Mniej inwazyjny sposób to pułapka na rybiki cukrowe. Jak ją wykonać? Potrzebujesz do tego ocet, butelkę z atomizerem i olejek lawendowy. Następnie:

  1. Do butelki wlej szklankę ciepłego octu i dodaj olejku lawendowego (około trzech kropli).
  2. Zakręć dobrze butelkę i wstrząśnij nią, aby wszystkie składniki dokładnie się wymieszały.
  3. Tak powstałym specyfikiem spryskaj porządnie wszystkie zakamarki w łazience. Zwróć szczególnie uwagę na te, w których zauważyłeś obecność rybików.

Profilaktyka to podstawa

By przygoda z rybikami nigdy więcej nie miała miejsca, zadbaj o porządek w łazience. Przynajmniej raz w tygodniu szoruj dokładnie wszystkie zakamarki w pomieszczeniu. By ograniczyć naturalne środowisko rybików cukorwych, możesz użyć pochłaniacza wilgoci. W jej usunięciu pomoże też regularne wietrzenie łazienki, najlepiej dwa razy dziennie. Nie zapomnij również o częstym robieniu prania, gdyż zatęchłe i wilgotne tkaniny są miejscem idealnym dla tych owadów.

Polecamy:

Jak wyczyścić z kamienia słuchawkę prysznicową?

Rozpuścić dwie kostki w wiaderku z ciepłą wodą i wylej na kafelki. Brud zniknie

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama