Reklama

Jak pozbyć się przykrego zapachu z domu?

To, jaki zapach unosi się w naszym domu czy mieszkaniu, zależy od wielu czynników. Obecność zwierząt, nieodpowiednia wentylacja czy gotowanie i smażenie mogą sprawiać, że w pomieszczeniach będzie dominował nieprzyjemny zapach. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem. Jak to zrobić? Sprawdźmy.

Codzienne wietrzenie

Po pierwsze, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie. Najlepiej robić to przez kilkanaście minut rano i wieczorem oraz wtedy, gdy np. gotujemy. Nie zaszkodzi też zrobienie krótkiego przeciągu. Należy pamiętać, aby okna otwierać niezależnie od pogody i panującej temperatury na zewnątrz, także podczas zimy (chyba, że jest smog).

Regularne sprzątanie

Okruszki na podłodze czy gruba warstwa kurzu niekorzystnie wpływają na zapach unoszący się w mieszkaniu. Dlatego niezbędne jest czyszczenie powierzchni płaskich, takich jak półki, blaty i podłogi minimum raz w tygodniu. Robiąc porządki, szybko poczujesz, że w twoim domu zapach zmieni się diametralnie.

Czyszczenie tekstyliów

Tekstylia mogą przejmować niektóre nieprzyjemne zapachy. Narzuty, dywany czy zasłony i firanki często przesiąkają zapachami naszych czworonożnych przyjaciół, dymem papierosowym, a także są siedliskiem sierści czy kurzu. Wszystkie tkaniny powinny być prane minimum raz w miesiącu oraz co tydzień odkurzane.

Naturalne pochłaniacze zapachów

W szybki i prosty sposób możemy wykonać ekologiczne pochłaniacze zapachów, idealne dla alergików czy astmatyków. W tej roli świetnie sprawdzi się świeża mielona kawa, którą wystarczy wysypać na spodek i umieścić w różnych zakamarkach domu, takich jak szuflady, szafki czy nawet lodówka. Można posłużyć się też zaparzonymi, a następnie wysuszonymi, torebkami herbaty lub sodą oczyszczoną.

Odświeżacze powietrza

Odświeżacz powietrza jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Najlepiej wykonać go samodzielnie: ¾ pustej butelki z atomizerem wypełnić wodą oraz dodać dwie łyżki alkoholu oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie trzeba umieścić kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (lawendowego, mentolowego lub innego ulubionego), zakręcić oraz energicznie wymieszać. Domowy odświeżacz powietrza nie tylko zneutralizuje przykre zapachy, ale również zapewni miłą i świeżą woń.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama