Reklama

Jak pozbyć się pająków z domu? Sprawdzone sposoby

Istnieją przesądy, według których pająki w domu oznaczają dobrobyt i wszelką szczęśliwość, więc powinny być mile widzianymi gośćmi. W rzeczywistości kojarzą się jednak z bałaganem i zapuszczonym mieszkaniem, często wzbudzając odrazę, a nawet strach. Co zrobić, by nie mieć pająków w domu? Jak się ich pozbyć, gdy już się pojawią? Wbrew pozorom to zadanie wcale nie jest trudne i nie wymaga użycia chemicznych preparatów. Domowe sposoby na pająki przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Czy pająki w domu gryzą?

To pytanie zadaje sobie każda osoba spanikowana na widok pająka. Na szczęście w Polsce nie musimy obawiać się dużych i jadowitych zwierząt, które nagminnie wchodzą do mieszkań np. w Australii. Choć gatunki, które pojawiają się w domach, są jadowite, to jednak większość z nich nie jest w stanie przebić swoimi szczękoczułkami skóry człowieka, a sam jad nie jest zagrożeniem dla dorosłej osoby.

Jednym z niewielu pająków, który może nas boleśnie ugryźć, jest kątnik domowy, lecz nie atakuje niesprowokowany. Zwykle robi to jedynie w przypadku, gdy staramy się go złapać lub nie wiedząc o jego obecności, próbujemy go strząsnąć np. z ubrania albo z łóżka podczas snu.

Skąd się biorą pająki w domu? Trzy najczęstsze przyczyny

Widok pająków i utkanych przez nich pajęczyn kojarzy się z zapuszczonymi domostwami, w których od miesięcy nikt nie sprzątał. Sceneria jak z horroru? Być może, ale w rzeczywistości pająki pojawiają się nawet w tych mieszkaniach, w których czystość jest utrzymywana na co dzień, więc nie należy traktować ich jako dowodu na bałagan.

  • Mimo to nieporządek może być jedną z przyczyn, ponieważ resztki jedzenia, psujące się produkty czy śmieci przyciągają owady, na które pająki polują.

  • Trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Okazuje się, że przechowywanie rzeczy w kartonowych pudłach również przyciąga owady, które pająki chętnie widzą w swoim menu. Z tego powodu bibeloty i drobne sprzęty lepiej jest trzymać w plastikowych pojemnikach.

  • Pająki przedostają się do mieszkań poprzez otwarte okna i drzwi, a także niewielkie szpary. Zatem jak możemy sobie radzić i co odstrasza pająki w domu?

Rośliny, których nie lubią pająki

Aromat mięty i lawendy jest bardzo przyjemny dla ludzi, ale dla pająków już nie. Dlatego by zniechęcić je do wchodzenia do mieszkań, na okiennych parapetach dobrze jest ustawić doniczki z tymi dwiema roślinami. Jeśli dysponujemy kawałkiem ogródka, możemy również obsadzić nimi grządki w pobliżu okien i drzwi.

Olejki eteryczne na pająki

Dbanie o rośliny dla niektórych osób może być kłopotliwe. W takiej sytuacji poradzimy sobie z pająkami przy użyciu olejków zapachowych. Ponownie można wykorzystać aromat lawendowy i miętowy, ale olejek z drzewa herbacianego albo eukaliptusowy też sprawdzą się dobrze. Zadziała także popularna cytryna.

Wybrany olejek lub sok z cytryny wymieszajmy z wodą, tworząc w ten sposób miksturę, którą w kilka sekund spryskamy framugi drzwi i okien. Pająki będą unikać pachnących miejsc.

Co na pająki w domu? Kasztany i żołędzie!

Jesienią wybierzmy się na spacer do ogrodu lub parku. Nie tylko aktywnie spędzimy czas, ale będziemy mieli szansę zaopatrzyć się w skarby jesieni, których pająki nie znoszą. Dla nas może nie być wyczuwalny, ale kasztany i żołędzie wydzielają zapach, działający na pająki drażniąco.

Kilka sztuk ułóżmy na parapetach i w zakamarkach, w których często pojawiają się intruzi. Jesień to czas, kiedy przez niesprzyjające warunki pogodowe pająki szukają zacisznego schronienia, więc tym bardziej warto pamiętać o tym patencie.

Uniwersalna moskitiera

Zamontowanie siatki w oknie uniemożliwi przedostawanie się do domu nie tylko pająkom, ale też innym niepożądanym owadom. O tym rozwiązaniu dobrze jest pomyśleć już wczesną wiosną, kiedy liczne insekty budzą się do życia, a my coraz częściej wietrzymy pomieszczenia.

Co nie działa na pająki w domu?

Pewnie odruchowo strącamy najmniejsze ślady pajęczyn, myśląc, że ich zniszczenie skutecznie wyeliminuje pająki. Niestety, to mit. Zwierzęta tak szybko się nie poddają. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że już następnego dnia zobaczymy w domu nowe sieci utkane przez niechcianych lokatorów.

Zobacz też: 

Jak zwalczać karaluchy w domu? Środki i domowe sposoby na karaluchy

Jakie szkodniki można przynieść ze sobą ze sklepu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama