Reklama

Jak pozbyć się osadu z toalety? Niezawodne sposoby

Osadzający się w muszli toaletowej uporczywy brud i nalot z kamienia to utrapienie i chroniczny problem niejednej pani domu. Pozbyć się go nie jest łatwo, co wcale nie oznacza, że jest to zadanie niemożliwe. Najczęściej w walce z mocno zabrudzoną toaletą sięga się po silne detergenty, ale doskonale spełniają się w tej roli także domowe mikstury, które są w pełni naturalne, a tym samym bezpieczne dla dzieci i nie wywołują podrażnień skóry. Podpowiadamy, jak wyczyścić toaletę na błysk, wykorzystując mieszankę na bazie boraksu i soku z cytryny oraz sody oczyszczonej i octu spirytusowego bądź sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Zdradzamy też, co wspólnego z lśniącą muszlą klozetową mają tabletki przeznaczone do czyszczenia protez i te dedykowane do zmywarek.

Reklama

Patent z sodą oczyszczoną

Najpopularniejszym środkiem stosowanym w walce z osadzającym się w muszli toaletowej osadem z kamienia jest soda oczyszczona. Nie tylko doskonale wybiela i rozpuszcza uporczywe zabrudzenia, ale też udrażnia odpływy. Stosowana w połączeniu z octem zyskuje dodatkowe zdolności - m.in. odkażające. Przygotowanie mieszanki zajmuje kilka chwil. Wystarczy dodać do szklanki octu spirytusowego 1/3 szklanki sody oczyszczonej i starannie połączyć składniki. Następnie wlać gotową miksturę do toalety i pozwolić jej działać przez co najmniej trzydzieści minut, a nawet godzinę. Po tym czasie muszlę klozetową trzeba dokładnie wyczyścić gąbką (np. z szorstkim obiciem, ale przy zachowaniu środków ostrożności, gdyż można uszkodzić powłokę muszli) oraz szczotką. Po kilkuminutowym zabiegu po uporczywych zabrudzeniach nie powinno być śladu.

Niektóre panie domu zalecają, aby wybielające działanie sody oczyszczonej wzmocnić kwaskiem cytrynowym, który świetnie radzi sobie z w starciu z brudem i osadami różnego pochodzenia. 1/3 szklanki sody oczyszczonej trzeba połączyć 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i tak przygotowaną miksturą wyczyścić muszlę klozetową. (Najpierw trzeba nią zasypać wnętrze i odczekać co najmniej 30 minut. Po tym czasie toaletę trzeba starannie oczyścić tradycyjnym sposobem).

Boraks - genialny na osad z kamienia

Poza miksturami na bazie sody oczyszczonej uporczywych osadów z toalety można się pozbyć, wykorzystując do czyszczenia pastę przyrządzoną z boraksu. Ten znany z właściwości czyszczących środek - podobnie zresztą jak soda, cytryna czy ocet - doskonale wybiela i usuwa zabrudzenia z sanitariatów, takich jak zlew, wanna czy właśnie toaleta. Do przygotowania mikstury potrzebne są trzy składniki: pół szklanki boraksu, dwa litry wody i kilka kropel soku z cytryną. Gotowy preparat trzeba starannie rozprowadzić wewnątrz toalety i pozwolić mu działać. Po około 30 minutach muszlę należy staranie oczyścić wodą. Po kilku minutach nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia powinny zniknąć.

Cola rozprawi się z rdzą i z kamieniem

Jeśli istnieje konieczność wzmocnienia działania naturalnych środków, warto - czyszcząc toaletę z kamienia - sięgnąć po napoje typu cola. Patent ten znany jest od dawna. Wysoka zawartość kwasu fosforowego sprawia, że cola doskonale radzi sobie nawet z najgorszymi zabrudzeniami, takimi jak rdza czy osad z kamienia. Wystarczy wlać jedną puszkę napoju do toalety i odczekać co najmniej godzinę, aby mogła odpowiednio zadziałać. Dalsze postępowanie przebiega według tradycyjnego scenariusza - trzeba starannie wyczyścić wnętrze toalety dotąd pokryte kamieniem szczotką.

Wykorzystaj moc tabletek do zmywarek i tych do protez

Zwolenników metod bardziej niekonwencjonalnych z pewnością zainteresuje patent z tabletkami przeznaczonymi do czyszczenia protez lub tymi dedykowanymi do zmywarek. Okazuje się, że zawarte w nich substancje biologicznie czynne doskonale radzą sobie także z kamieniem i różnego rodzaju osadami zalegającymi w muszli klozetowej. Jak ich w tym celu użyć? Wystarczy umieścić kilka tabletek do protez w muszli klozetowej i zostawić je na noc, a rano tylko spłukać wodę.

W podobny sposób można wykorzystać tabletki przeznaczone do czyszczenia zmywarek. Po osadzie z kamienia i brzydkich zażółceniach w toalecie nie będzie śladu, jeśli rozpuści się w jej wnętrzu jedną tabletkę i starannie wyczyści sedes.

Metoda ta jest stosowana jako uzupełniająca dla powyżej opisanych sposobów na walkę z kamieniem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama